Zdaniem Grzegorza Schetyny ostatnie osiem lat "to najlepszy czas dla polskiej polityki zagranicznej i zbudowanie racjonalnej, solidnej i naprawdę wielkiej pozycji Polski w polityce europejskiej i wpływu na politykę światową". Były szef MSZ powiedział, że pod rządami PiS pozycja Polski w Europie pogorszyła się i dzisiaj "stawiane są znaki zapytania przy polskich decyzjach a polski rząd jest wzywany by tłumaczyć się z procesu legislacyjnego".

Zdaniem Rafała Trzaskowskiego pogarszająca się sytuacja Polski w Europie utrudni nam rozwiązywanie ważnych dla nas problemów. Były wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że nasi unijni partnerzy są zaniepokojeni tym, że może dojść do łamania prawa europejskiego. Poseł dodał, że nie chodzi tylko o ogólnie sformułowane zasady praworządności ale także o podejrzenia łamania konkretnych dyrektyw dotyczących na przykład niezależności mediów publicznych czy inwigilacji w internecie.

Według Trzaskowskiego, Prawo i Sprawiedliwość musi wziąć na siebie odpowiedzialność tłumaczenia naszym europejskim partnerom dlaczego podejmuje takie kroki i jakie są tego motywacje."Gdyby miało dojść do naruszenia prawa europejskiego musi być gotowe do tego by wziąć odpowiedzialność albo wycofać się z tych ruchów" - powiedział poseł PO.

Szef Klubu Parlamentarnego PO Sławomir Neumann poinformował, że idzie na spotkanie z premier Beatą Szydło z żądaniem by to ona w imieniu Polski wzięła udział w sesji Parlamentu Europejskiego na temat praworządności w naszym kraju. "Żeby pomagać pani premier w wytłumaczeniu tej sytuacji warunkiem naszym jest to, żeby pani premier brała udział w tej debacie w imieniu Polski, żeby nie zasłaniała się nikim innym, tylko wzięła odpowiedzialność sama" - wyjaśnił przewodniczący Klubu PO.

Dyskusja na temat Polski w Parlamencie Europejskim odbędzie się 19. stycznia.