Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ksiądz Paweł Rytel-Andrianik podkreślił, że msza święta w Polskim Radiu jest ewenementem na skalę światową. Od lat słuchają jej miliony osób w swoich domach. Szczególnie ci, którzy są chorzy lub z ważnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w Eucharystii.

Ksiądz Rytel-Andrianik przypomniał, że przywrócenie radiowej Mszy Świętej było jednym z postulatów Solidarności. Miało to ogromne znaczenie w czasach komunizmu. "W okresie, kiedy Polacy byli zniewoleni, to dzięki tej Mszy Świętej szedł na cały kraj oddech wolności" - dodał ksiądz Rytel-Andrianik.

Po raz pierwszy mszę świętą nadano w radiu w 1927 roku, jednak w 1949 roku niedzielne nabożeństwo zniknęło z anteny. Wróciło na nią dopiero po 31. latach - 21 września 1980 roku.
Z okazji rocznicy zostanie odprawiona uroczysta msza święta, po której nastąpi: wręczenie okolicznościowych pamiątek, otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację Skarby Narodu oraz spotkanie z Redakcją Mszy Świętej Radiowej i zaproszonymi gośćmi.