statystyki

PKW, czyli Państwowa Komisja we mgle. Informatycznej

autor: Sylwia Czubkowska18.11.2014, 07:40; Aktualizacja: 18.11.2014, 07:48
Strona internetowa łódzkiej firmy Nabino, z marcowym komunikatem spółki, w którym informuje o wygranym przetargu na usługi dla Państwowej Komisji Wyborczej

Strona internetowa łódzkiej firmy Nabino, z marcowym komunikatem spółki, w którym informuje o wygranym przetargu na usługi dla Państwowej Komisji Wyborczejźródło: PAP
autor zdjęcia: Grzegorz Michałowski

Problemy z liczeniem głosów po wyborach samorządowych to być może wstęp do wielkiego bałaganu. Głosowanie odsłoniło przetargową i informatyczną nieudolność PKW.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki opóźnienia w liczeniu głosów tłumaczył winą firmy informatycznej obsługującej system. Tymczasem Nabino została wybrana w przetargu i skontrolowana przez audytora. A za bałagan faktycznie odpowiada Krajowe Biuro Wyborcze, które w ostatnim roku popełniło szereg przetargowych i informatycznych błędów.

System informatyczny obsługujący wybory został opracowany w 2002 r. przez łódzką spółkę Pixel Technologies. Za każdym razem, gdy organizowane były kolejne elekcje na jego obsługę i aktualizacje, (w tym dostosowywanie do zmieniającego się prawa wyborczego) były kolejne przetargi, które w większości wygrywała ta sama firma. Raz liczenie przebiegało sprawniej, raz mniej, ale nigdy nie było takich problemów jak teraz, gdy PKW zapowiedziała, że uruchomi ręczny system liczenia.

Media już od kilku dni donosiły o problemach z systemem informatycznym oraz o kontroli wszczętej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego mającej sprawdzić, czy w PKW nie dochodzi do sabotażu. Spekulowano, że za kłopotami informatycznymi mogą stać cyberprzestępcy.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • PKW do reformy(2014-11-21 09:29) Zgłoś naruszenie 00

  Uwalić tak proste zadanie jak proste zsumowanie głosów...

  to w Botswanie w buszu lepiej potrafią zorganizować.

  Odpowiedz
 • te wyroby trzeba a n u l o w a ć(2014-11-18 12:24) Zgłoś naruszenie 00

  trzeba wyciągnąć wnioski
  a one są takie że winni są
  wyborcy, którzy poszli to jest
  główna przyczyna-trzeba ustalić
  wysokość max.20% i "system"po(prawnie)będzie działał

  Odpowiedz
 • jorry123(2014-11-18 22:20) Zgłoś naruszenie 00

  leśne dziadki do więzienia, bo widać, że im się szare komórki poprzepalały, jakie państwo powierza zramolałym starcom, nie wiedzącym zapewne co to komputer, nadzór nad wyborami... tylko państwo, które chce popełnić samobójstwo.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie