Szef Kancelarii Sejmu ma za zadanie powołać komisję, która zajmie się zbadaniem, czy uchwała w sprawie wyjazdów zagranicznych posłów i trybu rozliczeń za nie, jest właściwie wykonywana. Na czele stanie sejmowy audytor, czyli urzędnik z uprawnieniami kontrolnymi.

Aby nie było podejrzeń o stronniczość, każdy klub parlamentarny będzie miał wgląd w prace komisji. W roli obserwatorów mogą być przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zasiadających w komisji regulaminowej Sejmu.

Radosław Sikorski zapowiedział też powołanie pełnomocnika ds. procedur antykorupcyjnych. Uruchomiona zostanie też skrzynka mailowa: antykorupcjasejm.gov.pl , na którą każdy będzie mógł przesłać informacje o swoich podejrzeniach co do możliwego łamania prawa przez parlamentarzystów.

Radosław Sikorski zaapelował, by nie krytykować wszystkich podróży parlamentarzystów. Jak podkreślił, dyplomacja parlamentarna jest ważna, czego w ostatnim czasie dowiodły choćby podróże posłów i senatorów na Ukrainę. 

Kroki podjęte przez Radosława Sikorskiego to następstwo tzw. afery madryckiej z udziałem polityków Prawa i Sprawiedliwości. Adam Hofman, Mariusz Antoni Kamiński i Adam Rogacki polecieli do Madrytu na posiedzenie jednej z komisji Rady Europy. Problem polega na tym, że wszyscy zadeklarowali podróż samochodem i wzięli na to zaliczkę. Posłowie zostali wyrzuceni z partii.