statystyki

Co się dzieje w mózgu władcy?

autor: Anna Wittenberg30.04.2014, 08:00; Aktualizacja: 30.04.2014, 09:20
mózg, pytanie

Każdy człowiek ma wrodzone skłonności do agresji, a władza pomaga je wyzwolićźródło: ShutterStock

Nawet u porządnych ludzi władza powoduje poczucie, że są kimś więcej niż zwykli obywatele – przekonuje prof. Jerzy Vetulani

Panie profesorze, co daje władza?

Posiadanie władzy zwiększa szanse na sukces reprodukcyjny. Zgodnie z teorią ewolucji najważniejszą rzeczą dla zwierzęcia jest rozmnażanie się, przekazywanie genów. O tym, że doskonale widać to w społeczeństwach wyższych ssaków – w tym także ludzkim – socjobiolodzy zaczęli mówić w latach 70. Spotkali się zresztą z bardzo dużym oporem; kiedy Edward Osborne Wilson przyjeżdżał gdzieś na wykład, reakcje były gorsze niż na pojawienie się Zygmunta Baumana we Wrocławiu. Nic dziwnego – podczas prelekcji udowadniał, że kluczowe wówczas wartości, takie jak miłość, Bóg, patriotyzm, wykształciły się w wyniku rywalizacji genów.

Walka o władzę także?

Owszem, z punktu widzenia socjobiologa i ewolucjonisty pozycja władzy jest pożądana zwłaszcza dla mężczyzny, ponieważ w łatwy sposób przyczynia się do rozprzestrzeniania się jego genów. Seks i władza były bardzo powiązane już w prymitywnych społeczeństwach – afrykańscy królowie mieli wiele żon, ale one donosiły do starszyzny plemiennej o aktywności seksualnej króla. Jeżeli król przez kilka kolejnych nocy nie spełniał obowiązków, był zabijany, a wioska wybierała nowego króla, bo władca powinien być płodny.

Strategia męska jest w tym przypadku prosta – władza pozwala na maksymalizację liczby partnerek. Jest to możliwe także ze względu na strategię kobiecą – panie mają ograniczoną możliwość produkcji dzieci, dwadzieścioro to już bardzo dużo, a około czterdziestu to jest absolutny szczyt biologicznych możliwości, organizm nie wyprodukuje więcej jaj. Kobieta musi być bardziej ostrożna, w jej interesie leży więc taki wybór partnera, by miał on nie tylko odpowiednie geny, ale też na tyle wysoką pozycję społeczną, by to potomstwo mogło się dobrze rozwijać. To dlatego ludzie władzy są dla kobiet atrakcyjni.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze FB:

Galerie