Premier Donald Tusk zwrócił uwagę, że klimat tegorocznej Wielkanocy kojarzy się raczej z innymi świętami. "Kiedy marzymy o białych świętach, nie mamy na myśli Wielkanocy". Dodał jednak, że Polacy, niezależnie od pogody, pielęgnują w domach ciepło, miłość i nadzieję. Premier mówił, że święta dają nam wiarę, że to co złe kiedyś przeminie - niezależnie od tego czy jest to mróz na dworze, kryzys gospodarczy czy zawierucha na świecie. "W te święta lepiej niż na co dzień wiemy, że w końcu przyjdzie słońce, wiosna i lepszy czas." - przekonywał szef rządu.

Na niezbyt wielkanocną pogodę zwróciła uwagę także para prezydencka. "W tym roku pogoda zrobiła nam primaaprilisowy kawał, ale to od nas zależy ile wiosny będzie w naszych domach, w naszych sercach, ile tam będzie radości i nadziei" - usłyszeliśmy od Bronisława i Anny Komorowskich. Pierwsza para życzyła Polakom świąt przeżywanych w duchu zrozumienia i wybaczenia, a także sił do pokonywania trudności, spokoju, spełnienia marzeń i optymistycznego spojrzenia na świat.

Dziś katolicy na całym świecie obchodzą Wielką Sobotę i wspominają złożenie Chrystusa do grobu. Tego dnia mszy nie odprawia się aż do wieczora. Wtedy odbywa się Wigilia Paschalna - uroczyste trwające czasem kilka godzin nabożeństwo, obwieszczające światu zmartwychwstanie Jezusa.