Prawie 50-letni Ołeksandr Jakymenko zastąpił na stanowisku Ihora Kalinina, który także był uważany za osobę lojalną wobec prezydenta. Według portalu Gławkom, nominacja była poprzedzona konsultacjami z synem Wiktora Janukowycza, Ołeksandrem. Mimo że nie zajmuje on żadnego stanowiska państwowego, a jest przedsiębiorcą (bankowość, finanse, budownictwo), to ostatnio ludzie z nim związani stają na czele ministerstw i innych instytucji państwowych.

Gdy pod koniec grudnia Wiktor Janukowycz powoływał nowy rząd, znalazło się w nim wiele osób uważanych za lojalne w stosunku do tak zwanej „Rodziny” szefa państwa. Pierwszym wicepremierem został dotychczasowy szef Banku Narodowego Ukrainy Serhij Arbuzow - osoba uznawana przez ekspertów za „skarbnika rodziny Janukowyczów”. Wśród osób powiązanych z tą grupą wymienia się też ministrów spraw wewnętrznych, finansów, energetyki i przemysłu węglowego oraz dochodów i podatków

Ołeksandr Jakymenko był dotąd wiceszefem Służby Bezpieczeństwa, zajmował się walką z korupcją i zorganizowaną przestępczością. Wcześniej pracował w tej instytucji w Doniecku i na Krymie. 

Ihor Kalinin zajmował stanowisko szefa Służby Bezpieczeństwa od lutego 2012 roku.