Podobny schemat mógł dotyczyć nieudanego zakupu przez Tamar Resources kopalni Krupiński. I tu pojawia się Gaunt. 5 kwietnia 2017 r., cztery dni po zamknięciu kopalni, przy Alejach Jerozolimskich 56 c powstaje Tibissa Investments z kapitałem 5000 zł, której prezesem jest Christian Guy Gaunt. 15 września 2017 r. spółka zmienia nazwę na Tamar Polska, Guy przestaje być prezesem, a akcjonariuszem firmy staje się brytyjski Tamar Resources. Dlaczego minister Tchórzewski nie zgodził się na sprzedaż zamkniętej kopalni Tamarowi? Wartość złóż w Krupińskim liczona jest w setkach miliardów złotych, ale batalia była głównie o pobliską hałdę. Według ekspertów odzysk surowców z niej to 3 mld zł.
Trinity – dziś jako Vistra – pojawia się też w Multikinie, które 20 września kupiło od niej udziały w Showleen Investments – prezesem był Gaunt. 20 września został wykreślony ze stanowiska , a spółka zmieniła adres z Alej Jerozolimskich 56 c na Przeskok 2 (adres Multikina).
Gaunt jest współpracownikiem Vistra Corporate Services, gdzie pełni funkcję dyrektora. Vistra działa na polskim rynku od 15 lat i Multikino korzystało z usług korporacyjnych tej firmy. – Tego rodzaju usługa pozwala przyspieszyć realizowany projekt, bez ryzyka opóźnień związanych z utworzeniem i rejestracją nowej spółki – mówi DGP Magdalena Lewicka z zarządu Multikina. – W ramach usług pan Gaunt oraz pan Kenneth Morgan są powoływani do zarządów spółek i z reguły po sprzedaży spółki przez Vistrę rezygnują z funkcji. W razie potrzeby Vistra świadczy też usługę delegowania jednego z dyrektorów do tymczasowego pełnienia funkcji w organach spółki klienta (tzw. nominee director) – dodaje.
Gaunt pojawia się też przy okazji dwóch wież Kaczyńskiego. Szefem pierwszej spółki Srebrna założonej przez działaczy PC był w latach 1994–1997 Krzysztof Tchórzewski. Dziś na czele spółki Srebrna zarejestrowanej w KRS w 2001 r. stoi Małgorzata Kujda.
W sprawie opisanej m.in. przez „Gazetę Wyborczą” pojawia się firma Nuneaton kojarzona z taśmami Kaczyńskiego i Austriakiem Gerardem Birgfellnerem. Właścicielem Nuneaton jest spółka Blackstones (Henryk Jerzy Zimmermann, Steven John Wood i Aleksander Sylwester Kamiński). Zimmermann i Wood są obecnie w zarządzie. Kapitał założycielski to 5000 zł, adres Grzybowska 2 lok. 29. Spółka Blackstones powstała w 2008 r. Specjalizuje się w dostarczaniu gotowych firm. Tak jak Gaunt i Vistra. Blackstones jest jedynym wspólnikiem Blackstones Holdings SpK.
Ta z kolei była właścicielem 100 proc. akcji firm Kymin i Kitwood (powstały w 2016 r.). W obu prezesem był Henryk Zimmermann. We wrześniu 2016 r. w rejestrach firm następują zmiany. W obu 100 proc. udziałów przejmuje KWASA Europe S.A.R.L. z Luksemburga. KWASA jest spółką zależną Employees Provident Fund of Malaysia – założonego w 1951 r. jednego z największych funduszy emerytalnych na świecie. W lutym i marcu 2017 r. spółki zmieniają siedzibę na… Al. Jerozolimskie 56 c. Z rejestrów znika Zimmermann, a jednym z członków zarządu zostaje Christian Guy Gaunt (jest do dziś), drugim Kenneth Morgan. Kymin i Kitwood w maju 2017 r. zmieniają nazwy na KWASA GBC B i KWASA GBC A. W obu w klasyfikacji działalności pojawia się kupno i sprzedaż nieruchomości.
Blackstones Holdings pojawia się w grudniu 2016 r. w spółce Nuneaton (wtedy powstaje). Birgfellnera w niej nie ma. Za to w marcu 2017 r. powołana zostaje Nuneaton SpK, gdzie wśród wspólników jest Nuneaton, a komandytariuszami są Blackstones Holdings i Srebrna. Do reprezentacji wg KRS (wpis z 11 kwietnia 2018 r.) wchodzi Gerard Birgfellner jako członek Nuneaton, ale w KRS tej firmy nie ma o nim mowy. ©℗