statystyki

Korespondencja z USA: Kongres mniej niebieski niż Biały Dom

autor: Radosław Korzycki10.11.2020, 07:44; Aktualizacja: 10.11.2020, 07:44
Demokraci zaczęli spór o to, co zrobić, by nie przegrać kolejnych wyborów

Demokraci zaczęli spór o to, co zrobić, by nie przegrać kolejnych wyborówźródło: ShutterStock

Amerykańska prawica zdecydowanie lepiej poradziła sobie w wyborach parlamentarnych niż prezydenckich. Republikanie zachowali duże szanse na nieznaczną większość w Senacie.

Po wyborach do Izby Reprezentantów, gdzie na dwuletnią kadencję wybrano wszystkich 435 jej członków, oraz do Senatu, którego jedna trzecia składu została odnowiona na sześcioletnie kadencje, najwięcej powodów do zadowolenia może mieć szef klubu republikańskiej większości w izbie wyższej Mitch McConnell. Po pierwsze z powodów osobistych. W swoim rodzinnym stanie Kentucky pokonał konserwatywną demokratkę Amy McGrath przewagą aż 20 pkt, chociaż jeszcze latem niektóre sondaże wskazywały na zacięty wyścig. McConnell jest jednym z najmniej lubianych przez Amerykanów polityków, a jednak w Kentucky może liczyć na mobilizację. Ale po drugie, a właściwie przede wszystkim, może się cieszyć, bo znacznie wzrosły szanse na to, że zachowa swoje stanowisko, a jego klubowi koledzy będą dalej przewodzić senackim komisjom.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie