statystyki

Prezydentura osobista. Styl Trumpa wyznacza trend

autor: Radosław Korzycki04.11.2020, 06:01; Aktualizacja: 04.11.2020, 07:38
Donald Trump

Donald Trumpźródło: ShutterStock

W podzielonej Ameryce wybory mogą skończyć się batalią prawników.

Amerykanie wybierają prezydenta w sytuacji jeszcze większego podziału niż podczas starcia Hillary Clinton ‒ Donald Trump. Wielu komentatorów już dziś przekonuje, że finał tego starcia może skończyć się w Sądzie Najwyższym. A wynik nie będzie oczywisty jeszcze przez najbliższe dni. Krótko przed dniem głosowania urzędująca głowa państwa dawała do zrozumienia, że możliwe są manipulacje wyborcze, a sondaże są nic niewarte. Z kolei demokrata Joe Biden, nie przebierając w słowach, kazał Trumpowi pakować walizki i wyprowadzać się z Białego Domu.

Polaryzacja pogłębiła się jeszcze bardziej, odkąd w styczniu 2019 r. władzę w Izbie Reprezentantów zdobyli demokraci. To wówczas prezydentura Trumpa wkroczyła w fazę trwałego pata na linii Biały Dom ‒ Kapitol. Porozumienie udawało się uzyskać w mniej więcej 15 proc. spraw. Za to Trump skupił się na uprawianiu polityki za pośrednictwem Twittera, gdzie regularnie szydzi ‒ włączając w to krytykę jej powierzchowności ‒ z przewodniczącej Izby Nancy Pelosi. Sam prezydent woli rządzić jak szef przedsiębiorstwa. Jego rządy to okres korzystania z prerogatyw głowy państwa w maksymalnym wymiarze. Szczególnie modne stało się podejmowanie decyzji za pomocą dekretów nazywanych rozporządzeniami wykonawczymi. Trump ogłosił ich już 192, podczas gdy w tym samym czasie Obama 137, a Clinton i Bush doszli do podobnego jak ten ostatni pułapu.

Donald Trump jest również mistrzem w składaniu deklaracji, które nie znajdują potwierdzenia w faktach. Jak wyliczył serwis The Fact Checker, w czasie swojej kadencji wydał ponad 10 tys. fałszywych lub wprowadzających w błąd oświadczeń. Tym samym mijał się z prawdą średnio 6,5 razy dziennie.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie