statystyki

Jak Afryka broni się przed koronawirusem

autor: Jakub Kapiszewski28.10.2020, 07:50; Aktualizacja: 28.10.2020, 07:53
Marrakesz, Maroko

O ile pierwsza fala nękała głównie południe kontynentu (a konkretnie RPA), o tyle druga dotyczy raczej północy: najwięcej zakażeń wykrywa się obecnie w Libii, Maroku i Tunezjiźródło: ShutterStock

Afrykę zamieszkuje 17 proc. ludności świata, a mimo to kontynent odpowiada jedynie za 3,6 proc. zgonów na COVID-19. Pomogła demografia, choć obraz sytuacji nieco zafałszowuje mała liczba testów.

Kiedy wiosną pandemia uderzyła w kraje Starego Kontynentu, eksperci od chorób zakaźnych bili na alarm: skoro wirus jest w stanie powalić służby zdrowia w bogatych krajach, to co się stanie, kiedy dotrze do Afryki? Na razie jednak pandemia obeszła się z kontynentem w miarę łagodnie. Według oficjalnych danych na COVID-19 zmarło tutaj 41 tys. osób – mniej niż Wielkiej Brytanii. Wirusa wykryto u 1,8 mln ludzi; to jedna trzecia tego, co w Brazylii, choć Afryka ma sześć razy więcej mieszkańców.

Wiosną taki obrót wydarzeń nie był jednak pewien. – Patrzyliśmy na to, co się dzieje w Europie, ze strachem. Wiedzieliśmy, że nie będziemy mieli szans, jeśli coś podobnego wydarzy się u nas – zwierzył się „Financial Timesowi” John Nkengasong, szef Afrykańskich Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób, organizacji koordynującej działania podczas zagrożeń epidemicznych. Powodów do obaw nie brakowało. Systemy opieki zdrowotnej są niedofinansowane, chronicznie brakuje ludzi i sprzętu. Jak poważne są to czasem braki, niech świadczy fakt, że na początku pandemii w Sudanie Płd. – najmłodszym państwie świata – było mniej respiratorów niż wiceprezydentów (cztery wobec pięciu).


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Aga(2020-11-07 19:31) Zgłoś naruszenie 30

    Przeczytałam ten artykuł lecz nie miałabym sumienia i "talentu" takiego tekstu napisać. Na szczęście biedna ludność z Afryki która boryka się z wieloma śmiertelnym chorobami jest daleko od zarazliwej psychozy jaka jest covid.

    Odpowiedz
  • Pik(2020-10-28 09:13) Zgłoś naruszenie 10

    A jak wyglądają zgony rok do roku?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie