„Powstanie tej komisji to absolutny przełom w pracach Parlamentu Europejskiego. Naszym celem jest wyrównanie szans między Europą Wschodnią i Zachodnią i zapewnienie pacjentom dostępu do nowoczesnych terapii i standardów. Dzięki wymianie informacji i dobrych praktyk, a także wsparciu dla innowacji, możemy być światowym liderem w leczeniu raka" - powiedział Arłukowicz, cytowany w komunikacie delegacji PO-PSL.

Europoseł zauważył, że "co roku 1,3 mln Europejczyków umiera na raka, a ta tendencja będzie się nasilać, dlatego walka z nim jest naszym wspólnym wyzwaniem, wspólnym zadaniem”.

Komisja specjalna ds. walki z rakiem powstała z inicjatywy delegacji PO-PSL w Grupie EPL. Jej zadaniem ma być przygotowanie kompleksowego dokumentu, który skupi się na planie działania oraz wytycznych w obszarze profilaktyki, leczenia i powrotu do pełnego zdrowia. Ponadto, celem komisji będzie zapewnienie środków w ramach nowego budżetu na walkę i profilaktykę onkologiczną.

„Bardzo się cieszę z powierzonego mi zadania przewodniczenia pracom tej komisji. Temat jest mi szczególnie bliski, ponieważ przez lata pracowałem jako lekarz onkolog, a ponadto, będąc ministrem zdrowia, wprowadziłem pakiet onkologiczny. Jestem przekonany, że działając razem jesteśmy w stanie pokonać raka w Europie” - dodał Arłukowicz.

Komisja będzie liczyła 33 członków. Z polskich europosłów jest wśród nich także b. premier i minister zdrowia Ewa Kopacz.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)