statystyki

Wojna o Sąd Najwyższy zdominuje kampanię w USA

autor: Radosław Korzycki21.09.2020, 07:26; Aktualizacja: 21.09.2020, 07:27
W konstytucyjnej praktyce Ameryki wygląda to tak: większość kontrowersyjnych wyroków, w jakich opinia społeczeństwa bywa zwykle podzielona, zostaje oparta na przepisie, który z racji swej ogólności może być różnie interpretowany.

W konstytucyjnej praktyce Ameryki wygląda to tak: większość kontrowersyjnych wyroków, w jakich opinia społeczeństwa bywa zwykle podzielona, zostaje oparta na przepisie, który z racji swej ogólności może być różnie interpretowany.źródło: ShutterStock

Śmierć Ruth Bader Ginsburg, 87-letniej sędzi, może zaburzyć kruchą równowagę w kluczowym gremium sędziowskim. Oznacza też poważne komplikacje polityczne.

Konserwatyści mają w SN pięć głosów, a liberałowie mieli dotąd cztery. Dlatego zaczyna się batalia o to, kto będzie następcą Ginsburg, która w najnowszych czasach chyba nie miała precedensu. Niewykluczone, że stanie się to centralnym tematem kampanii wyborczej. Donald Trump będzie chciał mianować swojego człowieka, ale czas i okoliczności mogą mu to uniemożliwić.

W 2016 r., ostatnim z ośmiu lat prezydentury Baracka Obamy, zmarł ultrakonserwatywny sędzia Antonin Scalia. Ale stało się to w lutym, kiedy jeszcze ani republikanie, ani demokraci nie mieli swojego kandydata na prezydenta. Obama wskazał jako jego następcę cenionego centrystę, bardzo surowego w sprawach prawa karnego Merricka Garlanda, wówczas prezesa drugiego co do ważności w amerykańskim sądownictwie Sądu Apelacyjnego dla Stołecznego Waszyngtonu.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie