statystyki

Lewica, czyli dawni ludowcy mijającej kampanii [OPINIA]

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak24.06.2020, 06:00; Aktualizacja: 27.06.2020, 11:37
Tomasz Żółciak

Tomasz Żółciakźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Jeszcze do niedawna PSL w wyborczym trójboju walczył jak nasza reprezentacja piłkarska na mistrzostwach świata – o punkty w wyborach samorządowych, o wszystko w parlamentarnych i wreszcie o honor w prezydenckich. Zwykle w tych ostatnich wyborcy ludowców nie byli zainteresowani własnym kandydatem. Tym razem, jak pokazują sondaże, sytuacja PSL się zmieniła. Na podobne „schorzenie” zapadła natomiast lewica.

Formacja najwyraźniej nie jest w stanie zdyskontować sukcesu z jesiennych wyborów do Sejmu (12,56 proc. – trzeci w kolejności wynik ze wszystkich komitetów, choć przez kilka lat lewicy w Sejmie w ogóle nie było). Dziś, zamiast grać o najwyższą stawkę, działacze lewicy trzymają kciuki, by ich kandydat, Robert Biedroń, nie osiągnął wyniku gorszego od Magdaleny Ogórek w 2015 r. (2,38 proc.). – Mamy nadzieję, że Robert przekroczy chociaż 4 proc. – przyznaje nam działacz lewicy. Jednocześnie przyznaje, że nikt w jego ugrupowaniu nie ma bladego pojęcia, dlaczego Biedroń szoruje po sondażowym dnie i od dłuższego czasu nie widać właściwie żadnej poprawy. Tym bardziej, że trudno mu zarzucić bierność w tej kampanii. To on wchodził w bezpośrednie zwarcia w „debacie prezydenckiej” z Andrzejem Dudą, mocno zaangażował się w wywołaną przez PiS dyskusję o LGBT jako przedstawiciel tego środowiska, a w ostatnim czasie zaostrzył przekaz dotyczący relacji państwo-Kościół („Co jest ważniejsze w Polsce – utrzymywanie biskupów, ich pałaców i maybachów czy budowa żłobków i przedszkoli?” – pytał niedawno na wiecu w Toruniu). W końcu zaproponował ostatnio projekty ustaw o równości małżeńskiej i związkach partnerskich. I mimo to wszystko jak para w gwizdek.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Galerie