"Jak słucham wypowiedzi pana Rafała Trzaskowskiego, to zastanawiam się, że pan prezydent Rafał Trzaskowski chce odpowiadać za cały kraj, chciałby wygrać wybory prezydenckie, a tak naprawdę pokazuje, jak zarządza Warszawą" – powiedziała minister Maląg w TVP Info.

Podkreśliła, że pomoc rządowa "non stop jest do samorządu Warszawy przekazywana". Wskazała, że również podczas awarii kolektorów oczyszczalni Czajka "rząd wyszedł z pomocą, bo miasto nie dało rady". "Nawet nie do końca miasto potrafiło sobie poradzić z pomocą, którą rząd wtedy przygotował" – dodała.

Oceniła, że instrumenty przygotowane przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej są sprawne, czego dowodem jest przekazanie ponad 73 mld zł wsparcia. Przypomniała, że dofinansowanie do wynagrodzeń i pożyczki w wysokości 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców są realizowane poprzez urzędy pracy. Zapewniła, że rząd bez przestojów przekazuje środki na wypłaty oraz na obsługę tego zadania.

"To jest 25 zł za obsługę jednego wniosku" – powiedziała minister. Zaznaczyła, że część samorządów bardzo sprawnie realizuje wypłaty w ramach tarczy antykryzysowej.

Oceniła, że Warszawa zaczęła realizować wnioski z tarczy antykryzysowej dopiero wówczas, gdy rząd zaczął się bliżej przyglądać jej działaniom.

"Kiedy zaczęliśmy publicznie pokazywać, że Warszawa jest w ogonie, że ma wykonanie 5 proc. dwa, dwa i pół tygodnia temu, dzisiaj wykonanie tych małych pożyczek to 32 proc. A więc, co pokazuje Warszawa? Że trzeba patrzeć na ręce panu Rafałowi Trzaskowskiemu i wtedy się realizuje" – powiedziała Maląg.

Poinformowała, że w skali kraju dotychczas zrealizowano 73 proc. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców.