statystyki

W Polsce ruszają największe teogorczne ćwiczenia wojskowe. Weźmnie w nich udział 4 tys. żołnierzy z USA

autor: Maciej Miłosz04.06.2020, 08:42; Aktualizacja: 04.06.2020, 09:19
W rozpoczynającym się dziś ćwiczeniu oprócz 6 tys. żołnierzy zaangażowanych zostanie ok. 100 czołgów, ponad 230 wozów bojowych i komponent lotniczy

W rozpoczynającym się dziś ćwiczeniu oprócz 6 tys. żołnierzy zaangażowanych zostanie ok. 100 czołgów, ponad 230 wozów bojowych i komponent lotniczyźródło: ShutterStock

4 tys. żołnierzy z USA i 2 tys. z Polski. W mocno okrojonym przez koronawirusa składzie dziś ruszają najważniejsze tegoroczne ćwiczenia wojskowe.

Jeszcze w lutym planowano, że zza Atlantyku zostanie przerzuconych ok. 20 tys. żołnierzy i niewiele mniej jednostek sprzętu. Byłby to największy przerzut sił amerykańskich do Europy od czasu zakończenia zimnej wojny. Miał to być jasny sygnał dla Rosji, ale również praktyczne przećwiczenie takiej operacji. Po dotarciu do portów zachodniej Europy sprzęt miał być transportowany bardziej na wschód drogami i koleją. Jedną z głównych aren ćwiczenia miało być Drawsko Pomorskie. Plan przerzutu udało się zrealizować w wersji okrojonej. Jak już pisaliśmy na łamach DGP, do Europy dotarło z USA 6 tys. żołnierzy (2 tys. zostało w Europie Zachodniej) i 3 tys. sztuk sprzętu, a ponad 9 tys. pojazdów zostało przerzuconych z magazynów (Army Prepositioned Stocks) na poligony w Niemczech. Sprawdzenie, jak działa ten proces, jest istotne, ponieważ w przypadku zagrożenia znacznie łatwiej i szybciej jest przerzucić ludzi (po prostu można ich wysłać samolotami, nawet czarterowymi) niż ciężki sprzęt, który zazwyczaj przewożony jest statkami, co trwa znacznie dłużej i jest logistycznie bardziej skomplikowane. Taki APS amerykańskiej armii jest obecnie budowany w Powidzu.

W rozpoczynającym się dziś ćwiczeniu oprócz 6 tys. żołnierzy zaangażowanych zostanie ok. 100 czołgów, ponad 230 wozów bojowych i komponent lotniczy (samoloty F-16 czy śmigłowce Mi-24). – W trakcie ćwiczenia, na szczeblu poszczególnych brygad, sprawdzona zostanie zdolność współpracy polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Przećwiczony zostanie także główny epizod taktyczny planowany pierwotnie w ramach głównego ćwiczenia Defender-Europe 20 Allied Spirit XI – forsowanie przeszkody wodnej z udziałem wojsk pancernych i powietrznodesantowych – informują urzędnicy MON. Z polskiej strony najliczniejszą grupę żołnierzy (ponad 1 tys.) wystawi 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina. To m.in. ich BWP-1 oraz rosomaki mają pokonywać „przeszkodę wodną” na jeziorze Ostrowiec. Te pierwsze są tak stare, że nawet zwykłe przepłynięcie przez znane żołnierzom jezioro niesie ze sobą pewne ryzyko.


Pozostało 33% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

 • STP(2020-06-04 09:49) Zgłoś naruszenie 50

  "Weźmnie" b r a w o !!!

  Odpowiedz
 • suweren(2020-06-04 10:21) Zgłoś naruszenie 20

  To już jest fakt: Polska stała się poligonem dla dzielnych marines. Płaszczak, a kiedy narodowcy pojadą za wielką wodę wprowadzać prawo i sprawiedliwość. Tam ostatnio dzieje się taki burdel !

  Odpowiedz
 • to ja, karakan(2020-06-04 10:14) Zgłoś naruszenie 10

  Nie udało się zastraszyć wyborami pocztowymi to trzeba zastraszyć chrześcijańskimi siłami narodowymi w mundurkach moro !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie