statystyki

Rząd znów poluzuje obostrzenia: Co z maseczkami i weselami?

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto26.05.2020, 08:00; Aktualizacja: 26.05.2020, 08:07
Z kolei według RMF FM rząd może też ogłosić otwarcie 1 czerwca siłowni i klubów fitness, oczywiście z ograniczeniami.

Z kolei według RMF FM rząd może też ogłosić otwarcie 1 czerwca siłowni i klubów fitness, oczywiście z ograniczeniami.źródło: ShutterStock

Dziś lub jutro zespół zarządzania kryzysowego omówi przejście do kolejnego etapu znoszenia obostrzeń.

Jednym z tematów dzisiejszego lub jutrzejszego posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego będzie postulat ograniczenia nakazu zakładania maseczek tylko do obiektów zamkniętych, jak autobusy czy sklepy. Tę informację potwierdzili nam urzędnicy resortu zdrowia. Nie wiadomo, czy zniesienie nakazu zakrywania twarzy na otwartej przestrzeni obejmie cały kraj. Na Śląsku wskaźnik reprodukcji wirusa, czyli średnia liczba osób, które zakaża jeden pacjent, wciąż przekracza jeden. Tam maseczkowy nakaz, wprowadzony w całym kraju 16 kwietnia, może zostać utrzymany.

Nie jest to jednak pewne. Resort zachowuje urzędowy optymizm i twierdzi, że także w tym najbardziej zagrożonym województwie ogniska koronawirusa zostały już zdiagnozowane i do końca tygodnia powinny zostać zlikwidowane. Jeśli tak się stanie, nie doszłoby do zróżnicowania między Śląskiem a resztą kraju. Według danych ministerstwa zdrowia, w 15 województwach wskaźnik już spadł poniżej jedności, co oznacza, że spada także liczba aktywnych zakażeń. Pomysł podoba się epidemiologom. Od dawna zresztą apelują oni o to, by chodzenie w maskach na świeżym powietrzu, nie tylko w lesie, w parku, ale też na ulicy, nie było konieczne.

– Wirusa na zewnątrz, na otwartej przestrzeni nie ma. Nie zarazimy się nim przez oddech, a tylko drogą kropelkową. Musiałby więc ktoś na nas nakaszleć lub nas opluć. By ograniczyć to ryzyko, wystarczy omijać przechodniów szerszym łukiem – przekonuje dr Włodzimierz Janiszewski, były wieloletni Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny. Specjaliści doradzają jednocześnie utrzymanie obowiązku noszenia masek w zamkniętych pomieszczeniach, zwłaszcza tych, których wietrzenie co dwie godziny jest utrudnione lub niemożliwe.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (21)

  • 😡 (2020-05-26 16:16) Zgłoś naruszenie 187

    Biorą się już wam za ******** Kłamstwo ma krótkie nogi!!!! Jak można było oszukać cały świat i przepłacać ludzi, lekarzy i media

    Odpowiedz
  • szybak(2020-05-26 19:35) Zgłoś naruszenie 182

    "– Wirusa na zewnątrz, na otwartej przestrzeni nie ma. Nie zarazimy się nim przez oddech, a tylko drogą kropelkową. Musiałby więc ktoś na nas nakaszleć lub nas opluć. By ograniczyć to ryzyko, wystarczy omijać przechodniów szerszym łukiem – przekonuje dr Włodzimierz Janiszewski, były wieloletni Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny." Pan doktor opowiada bzdury, wirus jest utrzymuje się w aerozolu i może utrzymywać się w powietrzu przez długi czas. Może być w wydychanym powietrzu i można się nim zarazić przez oddychanie. Oczywiście na otwartej przestrzeni szybko się rozwiewa, zwłaszcza jeśli jest choć lekki wiatr, także zagrożenie jest niewielkie, ale słowa doktora mogą dawać bardzo błędny obraz mechanizmu transmisji.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Lusi(2020-05-26 20:31) Zgłoś naruszenie 176

    Globalne oszystwo

    Odpowiedz
  • Gocha (2020-05-26 21:55) Zgłoś naruszenie 169

    To nie jest oszustwo. Trzeba uważać i tyle. Lepiej uważać, niż się naddawać. Sytuacja jest opanowana ale musimy dbać sami o siebie, żeby nie skończyć jak ci, co umarli, kiedy jeszcze nie wiedział nikt, co to jest i jak walczyć z tym wirusem. Nie ma żartów, ludzie.

    Odpowiedz
  • pt(2020-05-26 15:27) Zgłoś naruszenie 156

    ludzie czym wy się martwicie,maseczkami, bierzcie przykład z morawieckiego np. z wczorajszej imprezy w kawiarni gliwickiej

    Odpowiedz
  • KRISdePUTA(2020-05-26 10:56) Zgłoś naruszenie 118

    czyli trzeba jeszcze nosić w kieszeni i na gębie, znowu muszę ją wyprać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rodzic(2020-05-27 09:04) Zgłoś naruszenie 95

    A Kiedy był ten Niby Koronaświrus? Bo nie mogę sobie Przypomnieć Wiem natomiast Że ubezwłasnowolnili NARÓD I To Już Nie jest Normalne Skrzywdzili uczniów Ludzie potracili pracę ...Nie mają Ani na Opłaty Ani na Życie i Kredyty ...Co będzie za Rok?? Co wymyśla ...Krowi Kaszel...i Znów Polaków Zamkną W Domach?? Co z Oświatą???? Dziećmi uczniami Rodzicami . ..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Normalna(2020-05-27 09:07) Zgłoś naruszenie 85

    Jeden wielki szwindel....i oszustwo ....we wrześniu Przyjdzie Grypa I Też Podciagną to pod Koronawirusa ....Oszuści I kombinatorzy ...

    Odpowiedz
  • Aga(2020-05-27 08:56) Zgłoś naruszenie 84

    Wszyscy Spotykają się że wszystkimi I Nikt się nie zaraża A dzieci nie mogę iść do szkoły na Lekcje bo Niby się zarazą. .to wychodzi na To że Tylko w szkołach jest Kovid???? Co z Tym chorym Krajem

    Odpowiedz
  • Kama(2020-05-27 10:19) Zgłoś naruszenie 74

    Koniecznie otwórzcie place zabaw dla dzieci.Gdzie mają się te miliony dzieci bawić przez tyle miesięcy.To jakąś porażka

    Odpowiedz
  • obserwator(2020-05-27 08:40) Zgłoś naruszenie 60

    Zniewolenie

    Odpowiedz
  • Dorka(2020-05-26 23:18) Zgłoś naruszenie 64

    Koleżanka ma znajomą w Holandii,już dawno mi opowiadała że u nich nic się nie dzieje,puste szpitale i nie ma żadnego koronawirusa..

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Normalna(2020-05-27 08:47) Zgłoś naruszenie 65

    Nie ma i nie było.Koronawirusa Ktoś Chciał Zarobić Na maskach Niezły Chajs I mu się sto udało ..Kiedy Wroca Szkoły? Kiedy Wróci Normalność Ile będą nam wciskać Kity?

    Odpowiedz
  • Ana(2020-05-27 08:52) Zgłoś naruszenie 52

    Kiedy OTWORZA Biura Przychodnie Pośredniski szkoły i Gminy ...Aby człowiek mógł normalnie Pracować Ida Wakacje otwórzcie Dzieciä place Zabaw

    Odpowiedz
  • Jak(2020-05-27 20:12) Zgłoś naruszenie 32

    Czy ktoś zna kogos, kto na to chorował ba ani ja ani moi znajomi, z różnych stron Polski nie zna nikogo kto chorował?! O co chodzi?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz