Powolny zmierzch prezesa. Rozmowa z prof. Antonim Dudkiem

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak23.05.2020, 08:30; Aktualizacja: 23.05.2020, 09:07
Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda

Jarosław Kaczyński i Andrzej Dudaźródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

- W pierwszej kadencji prezydent Duda rzadko manifestował swoją niezależność od lidera PiS. Jeśli wygra drugą, będzie to robił częściej, bo nie będzie już niczego od Kaczyńskiego potrzebował - mówi w wywiadzie dla DGP Antoni Dudek politolog, historyk, publicysta, profesor na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Drugie podejście do wyborów prezydenckich się uda?

Mam nadzieję, że tak. Wprawdzie osobiście byłem zwolennikiem przesunięcia wyborów o co najmniej rok lub nawet dwa lata, jak proponował Jarosław Gowin w swoim projekcie zmian konstytucji, ale okazało się to nierealne. W tej sytuacji lepiej, by głosowanie odbyło się przed 6 sierpnia, czyli przed końcem kadencji obecnego prezydenta, niż po niej. Unikniemy wtedy problemów z ciągłością władzy. Choć z każdym tygodniem ludzie oswajają się z epidemiczną rzeczywistością, te wybory nie będą do końca normalne – choćby z uwagi na to, że zabraknie tak istotnego elementu, jak liczne spotkania kandydatów z wyborcami, stanowiące dotąd kwintesencję wyborów głowy państwa.

Czyli przed końcem kadencji Andrzeja Dudy będziemy mieć nowego prezydenta?

Nie mam co do tego pewności, bo jeszcze ktoś może próbować zablokować wybory, jeśli uzna, że odniesie z tego korzyści. Jednak PO nie ma teraz powodu, by to robić. Rafał Trzaskowski ma dziś szansę na II turę, a może nawet na zwycięstwo. Z kolei PiS zrozumiał chyba, że posunął się za daleko. Doprowadził do buntu Porozumienia, a forsowanie na siłę własnych rozwiązań przed 10 maja przeraziło umiarkowanych zwolenników partii Kaczyńskiego. Wątpię, by ktokolwiek w tym obozie się do tego przyznał, ale mam wrażenie, że wielu działaczy uświadomiło sobie, jak blisko przepaści się znaleźli. Andrzej Duda niewątpliwie wygrałby te majowe pseudowybory 10 maja, gdyby je faktycznie przeprowadzono, ale PiS miałby na głowie pięć lat obrony ich legalności.

To czego nauczył nas 10 maja 2020 r.?


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (62)

  • Teri(2020-05-24 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko ślepcy i marzyciele widzą ten zmerzch.

    Odpowiedz
  • Uwaga Hejt Żółciaka i Osieckiego(2020-05-24 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Dudek, to taki sam czerwony pies jak Cimoszewicz, czy inna Szechterowska ********

    Odpowiedz
  • GG(2020-05-24 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze bedzie przepięknie jeszcze bedzie normalnie jak wygra też przystojny o otwartym sercu na drugiego człowieka kandydat.

    Odpowiedz
  • Grazia(2020-05-24 07:31) Zgłoś naruszenie 01

    Jak wygra kandydat opozycji zniknie my i oni, lepszy i gorszy Sort

    Odpowiedz
  • JAN(2020-05-23 23:57) Zgłoś naruszenie 40

    Na temat Pana Dudy nie będę się wypowiadał bo dno już osiągnął. Nie wiem na co on startuje, ale mnie nie może reprezentować. Do you understand? This or is this stupid man for you?? Przez 4 lata pani z broszką okradła Polskie rodziny z 500+ na 1 dziecko? Emeryci powinni dostawać 650EUR zgodnie z przepisami wg UNII i co? jaka 13 ta emerytura czy odkładali 13 składkę do ZUS??. ULGA dla rodziny 9tyś a nie 3,5tyś to kolejna kasa wam zabrana i wiele takich jeszcze podatków. Ośmiorniczki wam PO przeszkadzały OK to 5mln o nie również 140mln dla brata to pikuś. Może teraz ze 3 tankowce ośmiorniczek zamówić a i tak mu starczy. Pomyślcie co ma Prezes który uważa się za bogatego?? kasa za KC i dwie wierze to też pikuś.

    Odpowiedz
  • OSTATNIA SZANSA(2020-05-23 20:44) Zgłoś naruszenie 10

    Czas do szkoly cwoki i matoly....juz dawno po dzwonku

    Odpowiedz
  • kaszub(2020-05-23 20:30) Zgłoś naruszenie 10

    dziadek wnuków ?? dziadek to ty jesteś ...ale wnuki to chyba se dopisałeś ..Tobie tylko modlitwy w łepetynce...a widać ze lubisz wymyślne ..tfu dziadowska zarazo. Warto pokazać wnukom przemyślenia takich degeneratów jak Ty Dale lubisz kozy a modlisz się tylko na wschód ? ha ha ha

    Odpowiedz
  • waale ry(2020-05-23 20:19) Zgłoś naruszenie 11

    WALERY..to boły pikne czasy. Najsamprzód cały vat zostawał mi w kieszni a panstwo swiadczyło mi usługi za darmo a "szara masa " za to płaciła. Brachuu..kumpli miałem w każdej instytucji poczynajac od miasta, sądu ,prokuratury,policji kończąc na więzieniu .Walery zrób wszystko aby zostało po staremu a odpalę ci coś z rybek które lubią tacy jak ty ..........grube sumy

    Odpowiedz
  • tindala(2020-05-23 18:52) Zgłoś naruszenie 01

    Profesor Dudek stwierdza jedynie, że z uwagi na ograniczenie prezydentury w Polsce do 2 kadencji, Duda nie będzie mógł kandydować po raz 3-ci, a tym samym nie będzie mu do tego potrzebne poparcie Zjednoczonej Prawicy.

    Odpowiedz
  • Horgq(2020-05-23 18:50) Zgłoś naruszenie 25

    Kim jest ten profesor Dudek nie znam gościa dlaczego ma niby być autorytetem podkreślam "niby" I czy poruszany temat jest tak ważny żeby angażować profesora do ejakulacji swoich przemyśleń

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • alojz(2020-05-23 18:43) Zgłoś naruszenie 2512

    Duda na śmietnik historii i ogólnie.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Dobrze zarabiający Nauczyciel.(2020-05-23 17:31) Zgłoś naruszenie 35

    Naród domaga się przywrócenia poprzedniego wieku emerytalnego i prekariatu w całej rozciągłości chyba sobie jaja zupełne robicie .Konie w biegu to się wymienia po jego zakończeniu. Mało mnie obchodzi to ,ze kogoś nie stać na ubezpieczenie sportowego samochodu ,a obchodzi mnie to że wreszcie cywilizuje się stosunki pracy i przywraca się społeczeństwu godność

    Odpowiedz
  • Dziadekzkrakowa(2020-05-23 17:08) Zgłoś naruszenie 207

    Najlepszy numer to rezygnacja z reelekcji wieczorem przed dniem wyborów. I co wtedy ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • walery(2020-05-23 16:41) Zgłoś naruszenie 3813

    Kolego słoik,w pewnym sensie rozumiem dlaczego wypisujesz te bzdury.Prawdopodobnie robisz to dla pieniędzy na farmie pisich troli.Prawda jest taka,że Wasz kandydat leci w sondażach,leci i robi pod siebie.Ale czyż nie mógł się tego spodziewać?Gdyby uważał na lekcjach historii,to mógłby wywnioskować ,że każda dyktatura się kończy,Ze oszukiwanie ludzi zobaczy światło dzienne ale on zapamiętał tylko że popełniając przestępstwo nie zawsze ponosi się karę.Powrót do lat 2007-2015,co widzisz takiego złego w tym czasie

    Odpowiedz
  • stoik(2020-05-23 16:06) Zgłoś naruszenie 953

    Prof. Dudek ma alergię, POlecam lewatywę. A co do oceny rzeczywistości, zadajcie sobie pytanie, czy chcecie wrócić do stanu lat 2007-2015, gdy "piniendzy NIE MA i nie będzie"... dopiero później wyciszcie emocje i racjonalnie analizujcie rzeczywistość; też tę międzynarodową. To normalne w innych krajach, by szykować rezolucję przeciwko własnemu państwu? Ktoś, oprocz Polaków, to uczynił?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • 2011SZYMONshow-KAMIENICA=pomarancze(2020-05-23 15:45) Zgłoś naruszenie 723

    HUCPA z piosenką KAZIKA ??!--przypominam --2011 SZYMON MAJEWSKI SHOW- z PIROGIEM - i parodia ZAMIANA KAMIENICY ZA POMARANCZE - I ZAMKNIETO SHOW !!!! bo AMBASADA .ZRAELA ZAŻĄDAŁA-- CENZURAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kidawa(2020-05-23 15:05) Zgłoś naruszenie 1149

    Kochani POmylency ale aby to zrealizować musicie wygrać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TWÓJ KUMPEL (2020-05-23 14:04) Zgłoś naruszenie 11228

    Pan Trzaskowski wygra wybory i zostanie Prezydentem wszystkich Polek i Polaków. Czekamy na to z utęsknieniem

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • remick(2020-05-23 13:08) Zgłoś naruszenie 1341

    GP to zwykle (s)POKO-troli bez liku. Psy bez zebow nie sa niebezpieczne, niech sobie dalej marza, to nic nie kosztuje, a nawet mozna miec najnizszy doplyw tlenu do mozgu...

    Odpowiedz
  • Dziadek wnuków(2020-05-23 12:50) Zgłoś naruszenie 10421

    Czas - najwyższy - odsunąć od władzy tego Gargamela !! Ten mądrala występujący w trzech osobach - Prezydent, Premier i Marszałek Sejmu powinien następne lata spędzić w celi. Niekoniecznie więziennej , może być cela klasztorna, którą będzie dzielił z dwoma młodymi , przyszłymi biskupami na wzór Paetza !! W ciszy i skupieniu - za dnia - będzie mógł modlitwą zmazać [być może] winy, a w porze nocnej biczowaniem i ********* ponieść pokutę.!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz