statystyki

Sen o Warszawie. Kto będzie rządził stolicą w przypadku wygranej Trzaskowskiego?

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak19.05.2020, 08:41; Aktualizacja: 19.05.2020, 08:41
Kto mógłby być komisarzem? Nasz rozmówca związany z Platformą sugeruje, że na miejscu premiera Morawieckiego wyznaczyłby Michała Dworczyka. – To polityk raczej niekonfliktowy, ma potencjał wygrać wybory przedterminowe w Warszawie – ocenia.

Kto mógłby być komisarzem? Nasz rozmówca związany z Platformą sugeruje, że na miejscu premiera Morawieckiego wyznaczyłby Michała Dworczyka. – To polityk raczej niekonfliktowy, ma potencjał wygrać wybory przedterminowe w Warszawie – ocenia.źródło: PAP
autor zdjęcia: Mateusz Marek

Platforma Obywatelska boi się, że po ewentualnej wygranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich władzę w stolicy przejmie PiS. Działacze partii już rozpatrują potencjalne scenariusze.

Partia rządząca odpowiada, że to przedwczesne dywagacje, bo kandydat PO najpierw musiałby wygrać.

Ze startem prezydenta stolicy w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego wiążą się co najmniej dwa ryzyka dla PO. Pierwsze wiąże się z wystawieniem nowego kandydata w momencie, gdy nie jest przesądzone, jak ułoży się nowy kalendarz wyborczy, a zwłaszcza ile będzie czasu na dopełnienie formalności (np. zbiórkę podpisów) i ile potrwa kampania. Drugie ryzyko dotyczy tego, co po ewentualnej wygranej Trzaskowskiego może się wydarzyć w Warszawie.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępców. Niezbędne staje się zatem przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Zanim to się jednak stanie, obowiązki prezydenta miasta przejmuje osoba wyznaczona przez premiera. Ustawa o samorządzie gminnym nie określa jednak wprost, w jakim czasie to następuje. – Należy przyjąć, że powinno to nastąpić „niezwłocznie”, zastrzegając jednocześnie, że objęcie obowiązków komisarza trwa do czasu wybrania nowego prezydenta miasta. W kwestii przeprowadzenia przedterminowych wyborów ustawodawca jest bardziej precyzyjny i jednoznacznie wskazuje, że zarządzenie i przeprowadzenie wyborów następuje w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny – tłumaczy mec. Maciej Kiełbus z kancelarii prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. Jak dodaje, osoba wyznaczona przez premiera, pełniąc funkcję prezydenta miasta, przejmuje wszystkie jego zadania i kompetencje, w granicach wynikających z przepisów prawa oraz uchwał rady miasta. – System prawa samorządowego przewiduje w tym zakresie ciągłość rozwiązań prawnych – precyzuje mec. Kiełbus.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (11)

 • sza(2020-05-19 14:33) Zgłoś naruszenie 161

  Jeszcze Polacy nie dali się tak ogłupić, żeby wybrać błazna na prezydenta.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-05-20 05:12) Zgłoś naruszenie 163

  Już niedługo Pan Trzaskowski Was wyleczy.Utworzy takie przepisy że jak umrzecie nie zdążając pobrać ani razu emerytury to On sobie i Tuskowi wypłaci za każdego martwego frajera premie. A jak mimo iż pracowaliście od 15 r życia będziecie jednak w wieku 65 lat ja chcieli otrzymać to Wam starczy na sznurek.Wybierajcie więc Go

  Odpowiedz
 • Bert(2020-05-19 22:21) Zgłoś naruszenie 85

  jak to kto, ci co do tej pory : gangsterzy i alfonsi spod ratusza

  Odpowiedz
 • Krzysztof M.(2020-05-19 10:28) Zgłoś naruszenie 79

  Stawiam na Macierewicza z grupą efebów. Tolerancyjny nowoczesny polityk, idealny następca obecnego prezydenta.

  Odpowiedz
 • o(2020-05-20 09:30) Zgłoś naruszenie 61

  najpierw musi wygrać, ha ha

  Odpowiedz
 • sen o prezydentuże kmiotka,moze mieć tylko ciotka(2020-05-19 23:34) Zgłoś naruszenie 61

  Polacy sprężyście muszą przystąpić,dla własnego dobra,żeby pokonać bobra w 1 turze.Inaczej cała opozycja zagłosuje w 1 turze,właśnie i dobro trzaśnie.

  Odpowiedz
 • Antoni(2020-05-20 10:59) Zgłoś naruszenie 62

  Facet który zamierza machlować w Waszych emeryturach. Jak On wygra ,Ja przestaje płacić ZUS -nie ma sensu..

  Odpowiedz
 • wystawiony figurant układu opozycji lewackiej,tak (2020-05-20 15:12) Zgłoś naruszenie 50

  jak było w warszawce przy wyborach prezydenckich i czaskoski wygrał w 1 turze,za pomoc lewica uzyskała na zasadzie odwzajemnienia mandaty w Sejmie i euro-parlamencie.Teraz chcą to powtórzyć.Więc Polacy,którzy pragną spokoju i przyszłości oraz rozwijania się państwa powinni stanąć na wysokości zadania i w jak największej ilości zagłosować,bo stracimy to,co uzyskaliśmy od Pis-u.

  Odpowiedz
 • Antoni(2020-05-20 10:58) Zgłoś naruszenie 41

  Facet który zamierza machlować w Waszych emeryturach. Jak On wygra ,Ja przestaje płacić ZUS -nie ma sensu.

  Odpowiedz
 • wyborca(2020-05-19 18:36) Zgłoś naruszenie 26

  PO jak wygra prezydenta kraju, to straci prezydenta stolicy. Żałośnie dali się ograć przez PiS.

  Odpowiedz
 • Antohny(2020-05-20 15:21) Zgłoś naruszenie 20

  Mamy taki wybor: Albo sie mozemy zachlysnac pijac gowniana "trzaskowianke",albo wybrac kandydata Rady Atlantyckiej (banksterstwo + swiatowa finansjera, albo poplecznika komuchow...... Dlatego mam powazny zgryz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie