statystyki

Sen o Warszawie. Kto będzie rządził stolicą w przypadku wygranej Trzaskowskiego?

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak19.05.2020, 08:41; Aktualizacja: 19.05.2020, 08:41
Kto mógłby być komisarzem? Nasz rozmówca związany z Platformą sugeruje, że na miejscu premiera Morawieckiego wyznaczyłby Michała Dworczyka. – To polityk raczej niekonfliktowy, ma potencjał wygrać wybory przedterminowe w Warszawie – ocenia.

Kto mógłby być komisarzem? Nasz rozmówca związany z Platformą sugeruje, że na miejscu premiera Morawieckiego wyznaczyłby Michała Dworczyka. – To polityk raczej niekonfliktowy, ma potencjał wygrać wybory przedterminowe w Warszawie – ocenia.źródło: PAP
autor zdjęcia: Mateusz Marek

Platforma Obywatelska boi się, że po ewentualnej wygranej Rafała Trzaskowskiego w wyborach prezydenckich władzę w stolicy przejmie PiS. Działacze partii już rozpatrują potencjalne scenariusze.

Partia rządząca odpowiada, że to przedwczesne dywagacje, bo kandydat PO najpierw musiałby wygrać.

Ze startem prezydenta stolicy w wyścigu do Pałacu Prezydenckiego wiążą się co najmniej dwa ryzyka dla PO. Pierwsze wiąże się z wystawieniem nowego kandydata w momencie, gdy nie jest przesądzone, jak ułoży się nowy kalendarz wyborczy, a zwłaszcza ile będzie czasu na dopełnienie formalności (np. zbiórkę podpisów) i ile potrwa kampania. Drugie ryzyko dotyczy tego, co po ewentualnej wygranej Trzaskowskiego może się wydarzyć w Warszawie.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta jest równoznaczne z odwołaniem jego zastępców. Niezbędne staje się zatem przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Zanim to się jednak stanie, obowiązki prezydenta miasta przejmuje osoba wyznaczona przez premiera. Ustawa o samorządzie gminnym nie określa jednak wprost, w jakim czasie to następuje. – Należy przyjąć, że powinno to nastąpić „niezwłocznie”, zastrzegając jednocześnie, że objęcie obowiązków komisarza trwa do czasu wybrania nowego prezydenta miasta. W kwestii przeprowadzenia przedterminowych wyborów ustawodawca jest bardziej precyzyjny i jednoznacznie wskazuje, że zarządzenie i przeprowadzenie wyborów następuje w ciągu 90 dni od daty wystąpienia przyczyny – tłumaczy mec. Maciej Kiełbus z kancelarii prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. Jak dodaje, osoba wyznaczona przez premiera, pełniąc funkcję prezydenta miasta, przejmuje wszystkie jego zadania i kompetencje, w granicach wynikających z przepisów prawa oraz uchwał rady miasta. – System prawa samorządowego przewiduje w tym zakresie ciągłość rozwiązań prawnych – precyzuje mec. Kiełbus.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (11)

 • sza(2020-05-19 14:33) Zgłoś naruszenie 141

  Jeszcze Polacy nie dali się tak ogłupić, żeby wybrać błazna na prezydenta.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-05-20 05:12) Zgłoś naruszenie 132

  Już niedługo Pan Trzaskowski Was wyleczy.Utworzy takie przepisy że jak umrzecie nie zdążając pobrać ani razu emerytury to On sobie i Tuskowi wypłaci za każdego martwego frajera premie. A jak mimo iż pracowaliście od 15 r życia będziecie jednak w wieku 65 lat ja chcieli otrzymać to Wam starczy na sznurek.Wybierajcie więc Go

  Odpowiedz
 • Krzysztof M.(2020-05-19 10:28) Zgłoś naruszenie 79

  Stawiam na Macierewicza z grupą efebów. Tolerancyjny nowoczesny polityk, idealny następca obecnego prezydenta.

  Odpowiedz
 • o(2020-05-20 09:30) Zgłoś naruszenie 61

  najpierw musi wygrać, ha ha

  Odpowiedz
 • sen o prezydentuże kmiotka,moze mieć tylko ciotka(2020-05-19 23:34) Zgłoś naruszenie 61

  Polacy sprężyście muszą przystąpić,dla własnego dobra,żeby pokonać bobra w 1 turze.Inaczej cała opozycja zagłosuje w 1 turze,właśnie i dobro trzaśnie.

  Odpowiedz
 • Antoni(2020-05-20 10:59) Zgłoś naruszenie 62

  Facet który zamierza machlować w Waszych emeryturach. Jak On wygra ,Ja przestaje płacić ZUS -nie ma sensu..

  Odpowiedz
 • Bert(2020-05-19 22:21) Zgłoś naruszenie 65

  jak to kto, ci co do tej pory : gangsterzy i alfonsi spod ratusza

  Odpowiedz
 • wystawiony figurant układu opozycji lewackiej,tak (2020-05-20 15:12) Zgłoś naruszenie 50

  jak było w warszawce przy wyborach prezydenckich i czaskoski wygrał w 1 turze,za pomoc lewica uzyskała na zasadzie odwzajemnienia mandaty w Sejmie i euro-parlamencie.Teraz chcą to powtórzyć.Więc Polacy,którzy pragną spokoju i przyszłości oraz rozwijania się państwa powinni stanąć na wysokości zadania i w jak największej ilości zagłosować,bo stracimy to,co uzyskaliśmy od Pis-u.

  Odpowiedz
 • Antoni(2020-05-20 10:58) Zgłoś naruszenie 41

  Facet który zamierza machlować w Waszych emeryturach. Jak On wygra ,Ja przestaje płacić ZUS -nie ma sensu.

  Odpowiedz
 • wyborca(2020-05-19 18:36) Zgłoś naruszenie 26

  PO jak wygra prezydenta kraju, to straci prezydenta stolicy. Żałośnie dali się ograć przez PiS.

  Odpowiedz
 • Antohny(2020-05-20 15:21) Zgłoś naruszenie 20

  Mamy taki wybor: Albo sie mozemy zachlysnac pijac gowniana "trzaskowianke",albo wybrac kandydata Rady Atlantyckiej (banksterstwo + swiatowa finansjera, albo poplecznika komuchow...... Dlatego mam powazny zgryz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie