statystyki

Plan dwóch Jarosławów a zagrożenia dla elekcji

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak11.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 11.05.2020, 08:37
Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Nie wiadomo, jakie przepisy powinny regulować drugą turę głosowania i co w nowych wyborach zrobić ze starymi kandydatami

Jednym z zagrożeń dla organizacji korespondencyjnych wyborów prezydenckich jest krótki czas między I a II turą, który według konstytucji ma trwać dwa tygodnie. Problematyczne jest tempo zliczania głosów przez gminne komisje, które aktualna wersja ustawy przewiduje zamiast obwodowych. Jak pisaliśmy w DGP, socjolog polityki Jarosław Flis, opierając się na danych z Bawarii, podliczył, że w Krakowie liczenie może zająć 52 dni robocze.

A jeśli dogrywka będzie potrzebna, po podliczeniu głosów trzeba będzie zlecić druk 30 mln kart z dwoma nazwiskami i dostarczyć je wyborcom. PiS zdaje sobie sprawę z problemów, ale jak dotąd niespecjalnie się nimi przejmował, licząc, że wybory rozstrzygną się w I turze. Teraz tzw. plan dwóch Jarosławów, prezesów Porozumienia i PiS, zakłada przesunięcie terminu najwcześniej na koniec czerwca. Wtedy Andrzejowi Dudzie może być trudniej wygrać, co powoduje, że wariant II tury trzeba poważnie wziąć pod uwagę. W ostatnich dniach były rozpatrywane różne opcje, jak zmieścić się w dwutygodniowym okienku. Nieoficjalnie wiadomo, że PiS wstępnie ustaliło z Porozumieniem przywrócenie komisji obwodowych. Dzięki temu w Warszawie zamiast 18 komisji dzielnicowych będzie ich kilkaset, tak jak do tej pory.

Większym problemem jest kwestia kart. Jeden z rozpatrywanych wariantów mówi, by do wyborców za jednym zamachem wysłać dwie karty – na I i II turę (być może z oznaczeniem, że jedna z nich jest na ponowne głosowanie). To uprościłoby logistykę, ale groziłoby pomyłkami, bo na obu kartach znaleźliby się wszyscy kandydaci. Wyborcy musieliby więc mieć świadomość, kto wszedł do II tury. W efekcie może pojawić się wiele głosów nieważnych, a to mogłoby skutkować podważeniem ważności wyborów. Ten pomysł raczej nie znajdzie poparcia w obozie rządzącym. – To prawnie niemożliwe – uważa lider Porozumienia Jarosław Gowin.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Inspekt Pracy(2020-05-11 11:29) Zgłoś naruszenie 41

    .Panowie ,błędem jest przed "Totalną Degradacją" wyznawać iż podejmowaliście Wy we dwoje jakieś tam umowy!--Umowy podejmowała większość sejmowa i tak to proszę rozpowszechniać- wówczas pieski ,koperciarze z totalnej opozycji ,łapówkarze i sprzedawczyki nie będą mieli tuby jak szczekają - ze to niby dwóch Panów..--ponadto powinniście zainteresować się redaktorami gazety prawnej.

    Odpowiedz
  • S.D.(2020-05-11 17:59) Zgłoś naruszenie 00

    W czasie STANU EPIDEMII wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, ustanowionego (20 marca 2020 r.) na obszarze całego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, występuje KONIECZNOŚĆ adekwatnego do tego stanu zachowania się wszystkich obywateli Rzeczypospolitej. W przypadku terminów (I i II tury) wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej przewidzianych w Konstytucji, koniecznym stało się przeprowadzenie tego wyboru w terminach wynikających ze stanu epidemii, a więc w innych od określonych w Konstytucji. Sędziowie (prawnicy) w osądzie czy doszło do zawinionego naruszenia przepisów Konstytucji przyjąć mogą maksymę (paremię) wykształconą w prawie rzymskim, według której necessitas non tollit ius sed suspendit konieczność nie uchyla prawa, tylko je zawiesza. Przy powołaniu na urząd sędzia ślubuje „sprawiedliwość wymierzać zgodnie z […] zasadami słuszności […] według [jego] sumienia”, a więc także zgodnie z ideami leżącymi w podłożu prawa rzymskiego.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie