Ze względu na epidemię koronawirusa Parlament Europejski, Rada UE, czy Komisja Europejska nie mogły otworzyć swych podwoi dla zwiedzających jak co roku, ale przygotowały obchody Dnia Europy online, by połączyć ludzi w tym trudnym czasie, podkreślić europejską solidarność i zdać sprawę z działań UE w walce z pandemią koronawirusa.

"Europa to nie tylko dziedzictwo przeszłości, ale także obietnica przyszłości. Europa, w której podstawową zasadzą działania jest solidarność" - zaznaczył w unijnym filmie szef polskiego rządu.

W ponad pięciominutowym materiale filmowym, który znalazł się na koncie przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela zmontowane zostały krótkie wypowiedzi szefów państw i rządów krajów UE oraz liderów unijnych instytucji.

"Europa oznacza wolność, tolerancję, otwartość, różnorodność, szacunek, innowacyjność, kreatywność, dynamizm. Europa to również solidarność i jedność" - mówił Michel.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, które kraj w czerwcu przejmie prezydencję w Radzie UE na połowę roku, podkreśliła, że chce, by Europa wyszła z obecnego kryzysu wzmocniona.

"Odważyć się odkrywać na nowo, zjednoczyć się, myśleć i działać dla przyszłości - to jest duch europejski, którego potrzebujemy dziś jeszcze raz" - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wskazywał, że w czasach kryzysu zdrowotnego widzi Europę jako wspólny dom i schronienie. Premier Włoch Giuseppe Conte mówił o potrzebie faktycznej solidarności, której Europa potrzebuje, by przezwyciężyć kryzys wywołany epidemią koronawirusa.

Z kolei szef węgierskiego rządu Viktor Orban pyta w materiale filmowych: "Jeśli nie teraz, to kiedy? Nigdy nie było większej potrzeby dla współpracy pomiędzy krajami europejskimi niż dziś" - oświadczył.

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zaznaczyła, że dla niej Europa to ojczyzna. Dla jej rodziców oznaczała ona pokój, a dla jej pokolenia oznacza wolność i praworządność. "Dla moich dzieci Europa to przyszłość i otwartość umysłu. To coś, o co walczę. Niech żyje Europa" - powiedziała.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zaapelował do unijnych przywódców, by byli ambitni i odważni. "Tylko w ten sposób odzyskamy zaufanie naszych obywateli" - powiedział.

Dzień Europy obchodzony jest 9 maja we wszystkich krajach UE. Oficjalne święto Unii Europejskiej, zostało ustanowione w rocznicę przedstawienia Planu Schumana 9 maja 1950 roku, który dał początek zjednoczeniu Europy.