statystyki

USA - największy reformator? Przekonanie o kompetencjach Ameryki, budowanych wielkimi osiągnięciami technologicznymi, dobiega końca

autor: Jakub Kapiszewski30.04.2020, 07:00
Porażka lub sukces w walce z pandemią nie pozostaną bez wpływu na wizerunek państw dotkniętych koronawirusem. Dotyczy to zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, wobec których – jako lidera wyścigu technologicznego – oczekiwania były najwyższe.

Porażka lub sukces w walce z pandemią nie pozostaną bez wpływu na wizerunek państw dotkniętych koronawirusem. Dotyczy to zwłaszcza Stanów Zjednoczonych, wobec których – jako lidera wyścigu technologicznego – oczekiwania były najwyższe.źródło: ShutterStock

Trudno amerykański epizod pandemii uznać za coś innego niż blamaż. USA podjęły działania zapobiegawcze jako jeden z pierwszych krajów na świecie. Bardzo szybko ewakuowały swój personel dyplomatyczny z Wuhanu, a także wprowadziły obostrzenia dla ruchu pasażerskiego z Chin, aby uchronić się przed napływem osób zakażonych. A mimo to wirus uderzył tam z niespodziewaną siłą. W krótkim czasie Stany Zjednoczone pod względem liczby przypadków przeskoczyły Chiny i Włochy. Dziennie notowano tyle nowych zachorowań, co na całym Starym Kontynencie.

P andemie były w historii wydarzeniami, które wywracały zastany porządek do góry nogami. Profesor Walter Scheidel, autor wydanej w 2017 r. książki „The Great Leveler” (Wielki Wyrównywacz), uznał je za jednego z Czterech Jeźdźców Apokalipsy – zjawisk, które doprowadzały do zmniejszenia nierówności na świecie (obok wielkich wojen, rewolucji i upadków państw). Za przykład służy historykowi czarna śmierć, która przyspieszyła upadek feudalizmu, bo nagle w Europie zabrakło rąk do pracy.

Amerykańscy ekonomiści, którzy w pracy „Longer-run Economic Consequences of Pandemics” (Długotrwałe konsekwencje gospodarcze pandemii) przeanalizowali 15 plag od XIV w. (każda z nich pochłonęła co najmniej 100 tys. ofiar), wykazali, że wynagrodzenia rosły przeciętnie przez 30 lat od ustąpienia zarazy, często nawet o 5 proc. rocznie. Scheidel, podobnie jak wspomniani ekonomiści, jest zdania, że koronawirus nie spowoduje tak wielkiej transformacji, jak poprzednie epidemie. „Tym razem siła robocza nie zostanie aż tak dotknięta, więc nie zabraknie rąk do pracy” – mówił niedawno na łamach „Wall Street Journal”.

Jesteście na celowniku

Nie znaczy to jednak, że pandemia nie doprowadzi do poważnych zmian w sposobie funkcjonowania świata. Obszarem, który zmieni się najbardziej, jest globalna walka z chorobami zakaźnymi. Przede wszystkim wskoczy ona do ścisłej czołówki międzynarodowych priorytetów. Spodziewajmy się więc znacznie większych kwot przeznaczanych na ten cel, a także dużo lepszej koordynacji działań. Ponieważ kompleksowe zabezpieczenie się przed kolejną pandemią będzie wymagało ogromu naukowej pracy u podstaw, należy oczekiwać nawet propozycji utworzenia ośrodka odrębnego od Światowej Organizacji Zdrowia – zwłaszcza w kontekście kontrowersji, jakie wywołują działania WHO.

Skąd podejrzenie, że politycy na całym świecie zaczną chętniej sięgać do sakiewek z publicznymi pieniędzmi? Bo prewencja, nawet nie wiadomo jak droga, jest i tak znacznie tańsza niż sprzątanie po pandemii. Ta obecna okazała się być wyjątkowo kosztowna, bo zamroziła de facto obieg gospodarczy, wymuszając na rządzących pakiety stymulacyjne o astronomicznych wartościach i bezprecedensową reakcję banków centralnych.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

  • najciemniej pod latarnią(2020-05-01 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    Wreszcie arogancja jankeska została doceniona !!! Dla jankesów priorytetem jest szpiegowanie, rzucanie świata na kolana i straszenie agresją ! Czy jest drugie państwo na globie, które posiada taką ilość stref wpływu ? Czy jest drugie państwo na globie które przeznacza tyle środków na broń agresywną i tak mało na zdrowie publiczne? W Usa mentalności imperialnej nikt i nigdy nie przekształci w mentalność np lewacką .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie