statystyki

Tego naprawdę boją się Amerykanie... Nie koronawirusa. Jak się żyje z COVID-19 w USA

autor: Eliza Sarnacka-Mahoney27.03.2020, 07:14; Aktualizacja: 27.03.2020, 10:47
Badanie

Już dzisiaj możemy z całą pewnością stwierdzić, że nawalił Biały Dom, podejmując decyzję, że USA nie będzie korzystać z zatwierdzonej przez WHO matrycy do produkcji testów opartej na sekwencji genomu COVID-19 dostarczonego przez Chiny. Podejrzliwa jak zawsze co do intencji Pelinu Ameryka miała stworzyć własne narzędzie diagnostyczne od podstaw.źródło: ShutterStock

Gros amerykańskich pracowników, nawet tych z objawami choroby, dalej chodzi do pracy, bo w USA nie ma czegoś takiego jak płatne zwolnienie chorobowe ani na siebie, ani na członka rodziny.

N o to już i w Denver mamy San Francisco – zadzwoniła znajoma. Był 23 marca. Burmistrz Denver Michael Hancock właśnie ogłosił, że w stolicy stanu Kolorado będzie przez co najmniej dwa tygodnie obowiązywać shelter in place, czyli zakaz opuszczania domu z wyjątkiem nagłej, uzasadnionej potrzeby. Pierwszym miejscem w USA, które wprowadziło takie ograniczenia, było San Francisco. Już 17 marca.

Znajoma chciała też wiedzieć, co z płucami mojej 15-letniej córki i czy w końcu zrobili jest test na COVID-19. Musiałam rozwiać jej nadzieję – lekarz rodzinny odwołał wizytę. Jeśli będzie gorzej, mamy jechać prosto do szpitala, on ma teraz czas tylko dla przypadków krytycznych. A szanse na diagnozę są nawet mniejsze niż tydzień temu. Teraz bada się tylko pracowników medycznych i osoby wymagające hospitalizacji. To informacja z przychodni.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (27)

 • Janek(2020-03-27 11:53) Zgłoś naruszenie 572

  Nie patrzmy na Amerykanów , Niemców czy Rosjan.My się nie patrzmy na polityków i tych tu na tym forum co z wszystkiego zrobią swoje racje i przekonania nie tylko polityczne.To wszystko w tej chwili nie ma znaczenia.Bądzmy rozsądni i nie dajmy się wirusowi.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • F(2020-03-27 12:22) Zgłoś naruszenie 5215

  Nigdy nie widziałem tyle biedy na ulicach i bezdomnych ile widziałem w Bostonie. Większość osób, które zbankrutowały w stanach i trafiły na bruk nie mogło poradzić sobie z ogromnymi kosztami leczenia. Nawet tuż przed epidemią, myśl dla przeciętnego Johna, że miałby płacić większe podatki żeby inny John mógł się leczyć za darmo jest abstrakcją. Ameryka to kraj drugiego świata, a Amerykanie to wciąż dzikusy w porównaniu do Europy. Epidemia po nich przejedzie jak walec.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-03-27 09:34) Zgłoś naruszenie 3541

  ....A Ja się nadal dalej pytam szczególnie POlityków. Ile osób w Polsce zabił do tej pory KoronaVir a ilu do tej pory umarło robotników nie dożywszy emerytur -osób spracowanych w najniebezp i szkodliwych warunkach pracy przez wydłużenie wieku emeryt tak zatrudnianym a dożywszy żyje może rok ,dwa .Czy prowadzicie statystyki śmiertelności tak okradzionych z nadziei na radość odpoczynku emerytalnego, którzy przez mafię Tuska zostali wstecznie gdyż z 2008r działającą na 1998r Ustawą Pomostową a następnie kolejnymi dwoma dołożonymi latami -- zmuszani do nawet 52 lat pracy ,nie licząc nadgodzin które za komuny były powszechne!? Odbierzcie emerytury Platfusom co nie mają więcej niż 30 lat pracy !

  Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
 • Inspektor Sanitarny(2020-03-27 09:40) Zgłoś naruszenie 2750

  Składek przymusowych na tzw Chorobowe nie powinno być. k\ Kazdy sobie może rozwiązać ten problem po swojemu. Obecnie te pieniadze sa trwonione przez instytucje ubezpieczeniowe na place Prezesów czy Ich pracowników,biura itp... a Ty gdy zachorujesz przeciwnie do Policji czy Wojskowych jesteś nękany jak niewolnik kontrolami albo zakazem wyjścia z domu a wyjścia nawet na spacer. Dlatego takie ubezpieczenia powinny być dobrowolne . Nie jeden pracownik całe życie placił a nigdy nie korzystał. Gdzie jest Jego forsa?

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Jacyś(2020-03-27 08:13) Zgłoś naruszenie 1315

  tacy nie kumaci ci Amerykanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • NY(2020-03-28 08:16) Zgłoś naruszenie 43

  w sumie nie jest tam tak źle. W 2018 roku 40 milionów Amerykanów otrzymywało kartki na żywność tzw "food stamps".

  Odpowiedz
 • mr.off(2020-03-28 11:33) Zgłoś naruszenie 31

  Zeby dorzecznie gadac o Stanach trza gadac w oparciu o FAKTY. I najlepiej miec za soba kilkuletni pobyt w jakims duzym miescie, gdzie najlepiej widc problem ubostwa w USA. Te fakty mozna znalezc w setkach ksiazek. Np. Third World America autorstwa Arianny Huffington, wspolzalozycielki portalu The Huffington Post sprzed kilku lat, The Working Poor, Invisible in America, Nickel and Dimed, itd.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-03-27 22:48) Zgłoś naruszenie 28

  Do fed ,:już teraz Nikt ale za Tuska!Wyobraź sobie że prac owałeś od 15r życia a On zrobił do 67to policz i dodaj do tego około 1000dni w nadgodzinach (nie godzin)i dodaj do tego pracę w szkodliw i nieb warunkach ,i dodaj do tego służbę wojskową spadochronowa. Starczy,nie no to dodaj obsługę zrodel 46 izotopowych i naprawę przekaźników Gaygera ,pracę na wysik napięciu ,pyły i gazy wybuchowe i trujące ,wysoka cis i temp a to dopiero początek.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2020-03-27 22:47) Zgłoś naruszenie 14

  Do fed ,:już teraz Nikt ale za Tuska!Wyobraź sobie że pracowałeś od 15r życia a On zrobił do 67to policz i dodaj do tego około 1000dni w nadgodzinach (nie godzin)i dodaj do tego pracę w szkodliw i nieb warunkach ,i dodaj do tego służbę wojskową spadochronowa. Starczy,nie no to dodaj obsługę zrodel 46 izotopowych i naprawę przekaźników Gaygera ,pracę na wysik napięciu ,pyły i gazy wybuchowe i trujące ,wysoka cis i temp a to dopiero początek.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie