Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami

24.03.2020, 13:03; Aktualizacja: 24.03.2020, 17:10
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Mateusz Marek

Ten efekt, który dzisiaj mamy, mniejszego przyrostu [przypadków koronawirusa] niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia - powiedział we wtorek 24 marca premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (346)

  • real real real(2020-03-24 23:48) Zgłoś naruszenie 00

    Myślę że wielu Polaków po Wielkanocy nie będzie miało już gdzie wracać .... Ci zostaną pozostawieni sami sobie....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • NowyProtest(2020-03-24 23:37) Zgłoś naruszenie 018

    Szkoda, że koronawirus nie atakuje tylko rentierów i koników.

    Odpowiedz
  • ewa(2020-03-26 08:28) Zgłoś naruszenie 00

    Witam Temat wyjazdu na działki zarówno własne jak i ROD nie jest dokładnie umówiony. Działki ROD tu należy po informacje do Zarządu. Pozostałe wyjazdy poza miasto to tylko praca i niezbędne sprawy życiowe i jeśli to będzie działka z uprawami lub zwierzętami to tak , a jeśli rekreacyjna to tu jest dylemat. Niektórzy sugerują ze trzeba pytać Policji w swoim mieście. Przy takiej niepewności i niejasności można zaliczyć mandat min. 500 zł a w 2 1000zł

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hff(2020-04-11 09:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nie wiem

    Odpowiedz
  • O(2020-03-27 15:01) Zgłoś naruszenie 04

    Aktualnie przebywamy z narzeczonym 200km od siebie, zwykle wsiadam w samochód sama i jadę. To co wychodzi na to, że nie mogę jechać nawet jak jestem aktualnie na wypowiedzeniu i w trakcie wyprowadzki, przewożenia rzeczy?

    Odpowiedz
  • ja(2020-03-25 01:16) Zgłoś naruszenie 00

    chce pan ludzi do grobu ******* na jesieni wybory- - ludobojstwo , conajmniej za rok jak bedzie wmiarę bezpiecznie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Olek(2020-03-27 07:56) Zgłoś naruszenie 08

    Jak to, rząd wprowadza zaostrzenia np. aby więcej niż 2 osoby się nie spotkały, a tu KSW 39 "Colosseum" jest organizowane. Coś nie tak z tym waszym zaostrzeniem. Albo jest i obowiązuje wszystkich, albo nie ma tylko kto ma „vip”-a to nie musi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marek(2020-03-31 18:17) Zgłoś naruszenie 00

    Mam budowę która wykonuje ja i majster mój kolega i pomocnik też kolega. Czy w obecnej sytuacji mam wstrzymać budowę? To nie jest nasz praca robimy to po godzinach i weekendy...co mam zrobić w obecnej sytuacji?

    Odpowiedz
  • sebastian(2020-03-24 23:24) Zgłoś naruszenie 05

    czy można dostarczyć paczke do kuriera ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • MarcinM(2020-04-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Nikomu policja nie może wystawić mandatu za poruszanie się po ulicy!!!! Zapewnia nam to konstytucja, a konkretnie artykół 52 punkt 1: Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu. I jak wiadomo konstytucja jest najważniejszym prawem i nadrzędnym nad wszystkie inne o czym mówi 8 artykuł punkt 1. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej. Policja może odwoływać się do artykółu 54 kodeksu wykroczeń który stanowi: Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. Ale ten przepis nie jest nadrzędny nad konstytucją bo konstytucja jest najważniejszym prawem o czym stanowi art. 8 to po pierwsze. A po drugie powyższy artykuł odnosi się do "wykroczeń przeciwko wydanym z upoważnienia USTAWY przepisom" a obecne obostrzenia mają status rozporządzenia i nie są ustawą!!! Ustawa czy rozporządzenie może nabrać mocy nadrzędnej nad konstytucja jedynie po wprowadzenie stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Więc panowie policjanci proszę nie próbować egzekwować zakazu poruszania się po ulicach bo posypią się pozwy i skargi, gwarantuje! Pozdrawiam. Świadomy obywatel. PS. Całej reszty obostrzeń zalecam się trzymać.

    Odpowiedz
  • yarek(2020-03-24 18:57) Zgłoś naruszenie 01

    Interesuje mnie czy zakaz też obejmuje ilość pasażerów w samochodzie w czasie dojazdu do pracy?

    Odpowiedz
  • ja(2020-03-24 18:42) Zgłoś naruszenie 01

    koronowisus sie mutuje - śmiertelność wzrasta nie pomagają szczelne kombinezony

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zbigniew(2020-03-25 21:43) Zgłoś naruszenie 00

    Czy można przebywać na działce zamiast przebywania w domu ??? Do działki praktycznie dostaje się podobnie jak do domu (tramwaj ) Na działce jest obecnie bardzo mało osób. Mieszkam w bloku na jednym dużych osiedli w Bydgoszczy. Przebywając na działce praktycznie nie kontaktuję się z nikim, ani nikt ze mną. Obecnie pracuję, i tak dojeżdżam do pracy tramwajem.

    Pokaż odpowiedzi (11)Odpowiedz
  • Robert(2020-03-27 12:17) Zgłoś naruszenie 011

    A co każdy chińczyk się zaraził ?, bo jak piszesz ze każdy „polak” się zarazi.

    Odpowiedz
  • ja(2020-03-25 18:31) Zgłoś naruszenie 04

    można to zakwalifikować jako zbędna czynnośc ,wyjątkiem jest odkażanie auta

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • myjnia(2020-03-25 18:28) Zgłoś naruszenie 04

    Może mi ktoś odpowiedzieć na pytanie czy wyjście z domu aby umyć auto na myjni ręcznej kwalifkuje się jako niezbędna codzienna czynność? Pytam jako pracownik takiej myjni

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Joanna(2020-03-24 14:48) Zgłoś naruszenie 01

    Czy można się przemieszczać samochodem z punktu A do B.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • jacek(2020-03-25 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    Prosze o informacje gdzie mozna zglaszac to ze rodzina z dzieckiem z jednego domyu wyszla i poszla jak gdyby nigdy nic do sasiadow z wodka w rece. Policja przyjechala i odjechala. Mam wszystko na kamerze nagrane, poprosze o info komu mozna wyslac film i kto sie zajmuje takimi sprawami po widac policje to przeroslo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Pioterowski(2020-03-25 16:23) Zgłoś naruszenie 02

    Prawda jest taka, że można by ten zakaz wprowadzić zgodnie z prawem, pod warunkiem że Sejm przegłosowałby stan wyjątkowy, ale tego PiS nie chce, bo im dłuższa zwłoka, tym Adrian ma mniejsze szanse na reelekcję, a w czasie epidemii jego szanse są właśnie największe. Stan wyjątkowy automatycznie przesunąłby wybory, dlatego wprowadza się nielegalne prawo.

    Odpowiedz
  • Taka prawda (2020-04-04 20:13) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie rząd robi wszystko bezprawnie ogarnijcie się i nie dajcie się policji karać O ograniczeniu i zakazie przemieszczania mówi ustawa i konstytucja Ale po wprowadzenie klęski lub stanu nadzwyczajnego czego u nas nie zrobiono A poza tym takie rzeczy muszą mieć akt prawny i odpowiednią ustawę A nie ***** warte rozporządzenie hahah A wy ciemnogrod dajecie się uwiezic pozdrawiam

    Odpowiedz