Koronawirus w Polsce: Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami

24.03.2020, 13:03; Aktualizacja: 24.03.2020, 17:10
Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski

Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Mateusz Marek

Ten efekt, który dzisiaj mamy, mniejszego przyrostu [przypadków koronawirusa] niż się spodziewaliśmy, nie może nas usypiać. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia - powiedział we wtorek 24 marca premier Mateusz Morawiecki. Ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (346)

  • erotoman(2020-03-24 14:38) Zgłoś naruszenie 116

    Agencje towarzyskie otwarte jak ktos preferuje trojkaty I zamowi 2 Panie to zaplaci kare 30 tysi za zbiegowisko trzech cial w " Kupie"

    Odpowiedz
  • ficko(2020-03-24 14:45) Zgłoś naruszenie 21

    w tle niestety są wybory prezyd (ratowanie tej sytuacji) .- uważam że "przypomnieli" sobie zbyt późńo o faktycznej ochronie zdrowia (należało tydzień przed przerwaniem zajęc w szkołach) - spieszą się ale nie dadzą rady

    Odpowiedz
  • łotewa(2020-03-24 14:46) Zgłoś naruszenie 285

    krótki spacer dla naszego zdrowia jest dopuszczony. Jaka jest definicja krótkości ( 5minut czy 2 godziny, gdzie jest granica?). Jaka jest definicja spaceru? Moge biegac? Jesli nie to na podstawie jakiej definicji.Jaka jest definicja dla naszego zdrowia - co to w ogole znaczy????

    Pokaż odpowiedzi (7)Odpowiedz
  • Joanna(2020-03-24 14:48) Zgłoś naruszenie 01

    Czy można się przemieszczać samochodem z punktu A do B.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • max 68(2020-03-24 14:48) Zgłoś naruszenie 30

    No to jutro mam jechać do pracy na drugi koniec Warszawy .Nie pojade środkami komunikacji miejskiej tylko własnym samochodem-nawet go teraz naprawiam u mechanika i wychodzi ze go sobie nawet już nie użyje. Może ci co jeszcze pracują dla tego kraju i zachowują srodki ostrożności będą zwolnieni z tego obowiązku.A co sie tyczy tych co olewali te zakazy.....mozna już im tylko podziękować.

    Odpowiedz
  • ktoś(2020-03-24 14:57) Zgłoś naruszenie 31

    Ten rząd się już tylko ośmiesza - najpierw zwlekali i pozwolili wpuścić wirusa do kraju i teraz nagle wprowadzają ograniczenia? po co? to nic już nie da.Teraz się mogą tym podetrzeć. Wpuszczają polaków z zagranicy, którzy są zarażeni i dziwią się, że jest coraz więcej zakażeń. Tylko jakoś nikt nie mówi o tym,że lekarze specjaliści nie przyjmują i nie ma badań. Zamiast zrobić ustawę,że lekarze obowiązkowo zdalnie np. przez skype konsultują pacjentów, to bawią się w zakazy wyjścia z domu.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Publius(2020-03-24 15:01) Zgłoś naruszenie 4521

    Ok, to może ja się wypowiem, jako przedstawiciel nauki. Obecna sytuacja jest bardzo poważna, nie powinno się jej bagatelizować pod żadnym względem. Z kilku powodów: - Przyrost nowych zachorowań przy takich wirusach zwykle jest wykładniczy. Tłumacząc na prosto: jednego dnia jest chora jedna osoba, drugiego dwie osoby, trzeciego cztery, czwartego osiem... na początku wszystko wygląda ok, aż do momentu dnia X, w którym chore jest 50% miasta, a w kolejnym dniu (X+1) już 100% mieszkańców miasta. Przy takich wzrostach wszystko wydaje nam się ok, chodzimy do pracy, sklepów, aż nagle budzimy się w rzeczywistości włoskiej. - Dodatkowo okres inkubacji jest bardzo długi, część osób wg nie ma objawów. Nie robimy odpowiedniej ilości testów. Dane oficjalne na pewno są bardzo zaniżone. O ile? Nie wiadomo, nie mamy danych żeby to oszacować. Zarażonych może być 1000 osób, 5000 osób a może nawet 100 000 osób. Biorąc pod uwagę wzrost wykładniczy, każdego dnia ryzyko zakażenia rośnie dwukrotnie. Wychodząc jutro z domu zagrożenie może być 2razy większe, pojutrze 4razy, i tak dalej. - Każda zarażona osoba to szansa na mutację. Nie możemy bagatelizować sprawy, na zasadzie "jestem młody to przeżyję, mam to w ************ Każda zarażona osoba na świecie może wykaszleć nową, bardziej niebezpieczną wersję wirusa. Hiszpanka pustoszyła niektóre kraje w trzech falach, najpierw zabijała starych i dzieci, potem zabijała wszystkich. Redukcja osób zarażonych to minimalizowanie ryzyka mutacji. - Dystansowanie społeczne to jedyne co możemy zrobić. Nie ma na to leku, nie ma szczepionki, w przypadku ciężkiego przechodzenia choroby, pracownicy służby zdrowia robią co mogą żeby pomóc, ale w szpitalu też musi być miejsce. Moim zdaniem powinno się wprowadzić dużo bardziej restrykcyjne działania. Najlepiej żeby nikt nie wychodził z domu przez jakiś czas. Wiem, że firmy muszą działać, a ludzie muszą pracować, jednak im dłużej będzie trwała epidemia tym dłużej firmy będą traciły, a ludzie dłużej będą na bezrobociu. Można łatwiej przełknąć zadłużenie na jeden miesiąc niż brak przychodów i pracy przez dwa lub trzy miesiące. Przy takim modelu jaki mamy epidemia może trwać jeszcze długo, i wszyscy stracą łącznie dużo więcej niż przy przymusowej miesięcznej kwarantannie. No, nie mówiąc o tym, że życia ludzi nie powinno przeliczać się na pieniądze. Wolałbym stracić oszczędności życia niż nieświadomie kogoś zabić.

    Pokaż odpowiedzi (12)Odpowiedz
  • pracownik budżetówki(2020-03-24 15:05) Zgłoś naruszenie 13

    lipa, czyli jutro do roboty, jestem jedyną osobą, która jest cały czas w pracy, reszta rotacyjnie, zdalnie, żal d... ściska

    Odpowiedz
  • Maja(2020-03-24 15:08) Zgłoś naruszenie 21

    Mam pytanie czy jadac samochodem w 2 osoby moge pojechać do drugiej miejscowosci ok 30km i tego samego dnia wracam spowrotem. Kontakt z 2 osobami

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • K(2020-03-24 15:19) Zgłoś naruszenie 81

    Słuszna decyzja tylko jeszcze nie dość rygorystyczna.

    Odpowiedz
  • L(2020-03-24 15:20) Zgłoś naruszenie 161

    Jak to czytam wasze komentarze, to ja się dziwię że my jeszcze wszyscy żyjemy!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • facepalm(2020-03-24 15:22) Zgłoś naruszenie 12

    Czy ja mogę dziecko za rękę prowadzić na chodniku, czy ono ma iść w odległości 1,5 metra ode mnie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • #zostańwdomu(2020-03-24 15:23) Zgłoś naruszenie 169

    Bardzo dobrze!!!!!!! Siedzieć w domach i być odpowiedzialnym! Irytują mnie komentarze typu, że to ograniczenie wolności, że to niekonstytucyjne...LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ!... Działamy w stanie epidemii i trzeba przedsięwziąć takie środki, żeby to cholerstwo się nie rozwaliło na całą Polskę i nie powtórzyło u nas takiej sytuacji jak we Włoszech, czy innych krajach gdzie takie zakazy wprowadzono zdecydowanie za późno, gdzie zarażonych jest już kilkadziesiąt tysięcy osób. Nie lubię PiSu ( i to bardzo), ale w tej sytuacji kiedy nie potrafią jak ciamajdy zapewnić służbie zdrowia potrzebnego sprzętu, to musimy sobie pomóc sami siedząc w domu!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Polak szary(2020-03-24 15:30) Zgłoś naruszenie 1413

    Szanowni Państwo. Przestańcie łaskawie rżnąć głupa, biadolić, marudzić o Konstytucji, albo przekomarzać się jak małe dzieci. Widzieliście to, co dzieje się we Włoszech albo Hiszpanii? Chcecie umierać z uduszenia? Chcecie skończyć w plastykowych workach? Nie? TO OGARNIJCIE SIĘ WRESZCIE I ZACZNIJCIE ZACHOWYWAĆ SIĘ JAK DOROŚLI LUDZIE. W stanie epidemii macie bezwzględnie i bez dyskusji słuchać Ministra Zdrowia i podległych mu służb. Amen. Jak ktoś nie rozumie, to niech zatelefonuje do kogoś mądrzejszego, żeby mu wytłumaczył co jest po polsku mówione i pisane do polskich obywateli.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • polak(2020-03-24 15:34) Zgłoś naruszenie 26

    Pozostaje nam jedno ALCOHOLIZOWAC SIE W SAMOTNOSCI

    Odpowiedz
  • antypicer(2020-03-24 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Pilnujcie lepiej żeby wyborcy waszego długopisu jakich LOT sprowadza razem z zarazą do Polski trafili na stadion narodowy na 14 dni!

    Odpowiedz
  • 098unnc(2020-03-24 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    A ja jestem ciekawa czy ten zakaz chodzenia razem wiecej niż dwoch osób będzie również obowiązywał 10 kwietnia? Ide o zakład że nie. Nie po to sobie pisgłupy zakazy wprowadzają, żeby ich przestrzegać

    Odpowiedz
  • Łukasz(2020-03-24 15:56) Zgłoś naruszenie 211

    Jakoś wojskom amerykańskim koronawirus nie szkodzi, może mają tabletkę na to. Może mają pilnować, żebyśmy w domach siedzieli.

    Odpowiedz
  • Mars(2020-03-24 16:00) Zgłoś naruszenie 610

    To co rząd odwala to jest otwarta wojna. Czemu tyle ludzi wykazuje syndrom niewolnika?

    Odpowiedz
  • katolik(2020-03-24 16:02) Zgłoś naruszenie 310

    Ksiadz Natanek( wyklęty przez kościół) glosi PRAWDE brak wiary objawia się brakiem ŁASKI BOŻEJ

    Odpowiedz