Rzecznik praw dziecka apeluje o pilną nowelizację specustawy ws. koronawirusa

11.03.2020, 14:14; Aktualizacja: 11.03.2020, 14:14
O objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia zaapelował w środę m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

O objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia zaapelował w środę m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.źródło: ShutterStock

O objęcie prawem do dodatkowego zasiłku opiekuńczego także rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych powyżej 8. roku życia zaapelował w środę m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (24)

  • Dorota(2020-03-21 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    Witam, oboje z mężem pracujemy. Opiekujemy się synem niepełnosprawnym 25 lat Dziecięce Porażenie Mózgowe czterokończynowe. Syn wymaga całodobowej opieki, przed wirusem był w placówce ŚDS która decyzją Wojewody została zamknięta na taki sam czas jak żłobki itd... tylko co mamy zrobić . Nam nie przysługuje żaden zasiłek.. Syna trzeba nakarmić, ubrać , środki pielęgnacji ... niestety nasze dzieci to już dla Ustawodawcy nie problem. Docelowo należy nam się 14 dni opieki na cały rok, z początkiem roku chorował i już wykorzystałam . Żenada , mam niechęć do oglądania polityki rodzinnej...

    Odpowiedz
  • ilona(2020-03-20 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem załamana.Znowu karana za to że razem z mężem pracuję i wychowujemy niepełnosprawne dziecko.Specustawa znowu zapomniała o tych dzieciach ,których samych nie można zostawić w dom.żenada nasze państw

    Odpowiedz
  • Parodia .(2020-03-16 09:29) Zgłoś naruszenie 20

    No i ja się pytam co z tą spec ustawą? Nagle ucichło? A tak poza tym co z tego, że dzieci siedzą w domu. Pracuje w Polsce w niemieckiej firmie powyżej 300 osób gdzie pracuje lub przebywa bardzo dużo obcokrajowców.... a przecież to skupisko powyżej 50 osób. Dlaczego zatem nie zamkniecie firm skoro tak zalecacie siedzieć w domu?! bo przecież o tym nikt nie pomyśli.... Ja też bym chciała ale jak mam siedzieć w domu jak nie ma nakazu wolnego od pracy a na 9 letnie dziecko opieka nie przysługuje?!

    Odpowiedz
  • STACH(2020-03-15 09:13) Zgłoś naruszenie 60

    MAM DZIECKO 9 LAT I JEST NIEPEŁNOSPRAWNE CO Z NIM ZROBIĆ ?

    Odpowiedz
  • Laura(2020-03-13 13:37) Zgłoś naruszenie 10

    Właśnie zastanawiam się z kim mam zostawić trzy letnią córeczkę z 12 letnim bratem!!! Córka nie chodzi jeszcze do przedszkola, a babcia jest chora na zwykła grypę!!!Jak teraz zorganizować opiekę nad dziećmi!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Matka 8- latki(2020-03-13 13:08) Zgłoś naruszenie 40

    Idioci , na telewizje TVP mają ,ale żeby zapewnić opiekę dla najmłodszych to już nie . To jest żenada z ich strony ,a słowa ,,Pomyliłam się ,, porażka . Przepraszam może sobie wsadzić w 4 litery .

    Odpowiedz
  • kaka(2020-03-13 12:09) Zgłoś naruszenie 30

    Dlatego rząd dąży do tego żeby dzieci zostały zabierane do zakładów pracy gdzie jest np. w moim przypadku 200osób zatrudnionych i nie jeden wrócił z zagranicy. Dlatego 8 latek od poniedziałku musi rano wstawać i z mamą do pracy. TOTALNA GŁUPONA ale co zrobić samego nie zostawię.

    Odpowiedz
  • Kevin(2020-03-12 14:59) Zgłoś naruszenie 50

    Rząd stwierdził, że "Kevin sam w domu" dał radę, to i polskie dzieci dadzą radę! Brawo!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wiki(2020-03-12 13:24) Zgłoś naruszenie 110

    Jestem samotnym rodzicem dziecka które w październiku skończyło 8 lat i mam go zostawić na 12 godz w domu bez opieki ? Ze szkoły w 2 klasie nie można wyjść bez opieki a samo można zostawić .

    Odpowiedz
  • TsuNami(2020-03-12 13:15) Zgłoś naruszenie 51

    A mnie inny aspekt ciekawi - dziecko ma skończone 2 latka, nie chodzi do żadnej placówki, opiekujemy się z mężem razem, bo mamy pracę zmianową i możemy to najczęściej dograć, ale czasem pokrywają się nam pierwsze zmiany i tu wkracza babcia, tylko tym razem nie przyjedzie, bo jest z innego miast i w grupie ryzyka. Przydałaby się opieka, prawda? A co ja słyszę? Że skoro zwykle dajemy sobie z mężem radę i nie korzystamy ze żłobka/przedszkola, to nas ta ustawa nie dotyczy... Super, bo 2-latek na pewno zajmie się w tym czasie sobą i jeszcze obiad ugotuje :-/

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ona(2020-03-12 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    W jaki sposób i czy w ogóle ZUS będzie sprawdzał, że dziecko rodzica który skorzystał z tego zasiłku i czasu opieki nad dzieckiem faktycznie chodziło do żłobka czy było z nianią

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jan(2020-03-11 19:53) Zgłoś naruszenie 111

    Witam Mam pytanie a czym się rózni pracownikprzedszkola od kasjera z Biedronki? Panie premierze???

    Odpowiedz
  • Wkurzona (2020-03-11 19:08) Zgłoś naruszenie 283

    Ja bym i 10-latka nie zostawiła samego w domu. Ja w pracy 8 godzin + 2 godziny dojazd = dziecko bez opieki przez 10 godzin. Co dziecko ma robić przez ten czas samo? Siedzieć przed telewizorem? Komputerem? A może wpadnie na pomysł, żeby wyjść? Jakim idiotą trzeba być, żeby wyznaczyć granicę wieku 8 lat??? Przecież to nie zależy od wieku tylko od dziecka, kiedy jest gotowe na to by zostać samo.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Anonim(2020-03-11 18:13) Zgłoś naruszenie 181

    Rekompensata w pełnej wysokości. Czy dziecko które 15 marca skończyło 8 lat zostawcie w domu same? Ja się byłabym zostawić i 9 latka w domu samego!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz