Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł – informuje we wtorek na swoim profilu w mediach społecznościowych Ministerstwo Zdrowia. Resort wyjaśnia w dostępnych tam materiałach m.in. czym jest kwarantanna, na kogo jest nakładana i na jak długo.

MZ wyjaśnia, że kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

Kwarantannę nakłada państwowy powiatowy lub graniczny inspektor jako decyzję administracyjną. Nakłada się ją na 14 dni od dnia styczności z osobami zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie.

W czasie kwarantanny nie wolno opuszczać określonego miejsca. Należy unikać spotykania się z innymi osobami, a jeśli to niemożliwe – zachować bezpieczny odstęp wynoszący 1-1,5 m.

Podczas kwarantanny trzeba udzielać inspekcji sanitarnej informacji o stanie zdrowia. W razie jego pogorszenia, należy natychmiast powiadomić sanepid przez telefon i zgłosić się do oddziału zakaźnego.

W czasie kwarantanny należy przestrzegać zasad higieny, w szczególności myc ręce; unikać dotykania oczu i ust, zakrywać usta i nos podczas kaszlu zgięciem łokcia lub chusteczką.

MZ podnosi, że za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 5 tys. zł.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W Polsce potwierdzono dotąd 18 przypadków SARS-Cov-2.