statystyki

Co się stało z kasą CBA? Odpowiedzi może nie być

autor: Bartek Godusławski20.01.2020, 07:32; Aktualizacja: 20.01.2020, 10:19
Jedne źródła mówią, że z kasy CBA zniknęło 5 mln zł, inne, że 10 mln zł

Jedne źródła mówią, że z kasy CBA zniknęło 5 mln zł, inne, że 10 mln złźródło: ShutterStock

Na miesiąc przed końcem kadencji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego wybucha skandal z kradzieżą pieniędzy operacyjnych.

Plotki o tym, że w jednej ze służb specjalnych mogło dojść do defraudacji pieniędzy z funduszu operacyjnego, pojawiły się już w połowie grudnia.

– Mieliśmy informacje, że do mediów trafią wkrótce takie przecieki – twierdzi nasze źródło.

Sprawa wybuchła w ubiegłym tygodniu. W czwartek portal TVN24 podał, że z CBA odeszło dwóch ważnych dyrektorów. To szefowie pionu finansowego i bezpieczeństwa wewnętrznego. Oficjalnie przeszli na emeryturę. Ich współpraca jest kluczowa m.in. jeśli chodzi o rozdysponowanie pieniędzy z funduszu operacyjnego. Z niego finansowani są m.in. informatorzy tej służby czy operacje specjalne.

– Emerytura to takie pożegnanie w służbach specjalnych i mundurowych, które nie generuje dla oficerów problemów – mówi nasz rozmówca.

Kontekst odejścia szefów dwóch kluczowych pionów w CBA nabrał kształtu w piątek. Wtedy to najpierw Onet, a później „Puls Biznesu” poinformowały, że z kasy biura wyprowadzono pieniądze. W obu historiach tylko to się zgadza. Bo pierwsza informacja, jaka się pojawiła, wskazywała na kradzież 5 mln zł w gotówce. Druga, że może chodzić nawet o 10 mln zł, z czego ponad połowę miała ukraść pracownica, która odpowiadała za rozliczenie funduszu. Reszta to efekt wykrytych innych nieprawidłowości w ramach audytu, który przeprowadzono po tym, jak pod koniec 2019 r. wyszło na jaw, że w kasie brakuje ok. 5,5 mln zł.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie