statystyki

Co się stało z kasą CBA? Odpowiedzi może nie być

autor: Bartek Godusławski20.01.2020, 07:32; Aktualizacja: 20.01.2020, 10:19
Jedne źródła mówią, że z kasy CBA zniknęło 5 mln zł, inne, że 10 mln zł

Jedne źródła mówią, że z kasy CBA zniknęło 5 mln zł, inne, że 10 mln złźródło: ShutterStock

Na miesiąc przed końcem kadencji szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego wybucha skandal z kradzieżą pieniędzy operacyjnych.

Plotki o tym, że w jednej ze służb specjalnych mogło dojść do defraudacji pieniędzy z funduszu operacyjnego, pojawiły się już w połowie grudnia.

– Mieliśmy informacje, że do mediów trafią wkrótce takie przecieki – twierdzi nasze źródło.

Sprawa wybuchła w ubiegłym tygodniu. W czwartek portal TVN24 podał, że z CBA odeszło dwóch ważnych dyrektorów. To szefowie pionu finansowego i bezpieczeństwa wewnętrznego. Oficjalnie przeszli na emeryturę. Ich współpraca jest kluczowa m.in. jeśli chodzi o rozdysponowanie pieniędzy z funduszu operacyjnego. Z niego finansowani są m.in. informatorzy tej służby czy operacje specjalne.

– Emerytura to takie pożegnanie w służbach specjalnych i mundurowych, które nie generuje dla oficerów problemów – mówi nasz rozmówca.

Kontekst odejścia szefów dwóch kluczowych pionów w CBA nabrał kształtu w piątek. Wtedy to najpierw Onet, a później „Puls Biznesu” poinformowały, że z kasy biura wyprowadzono pieniądze. W obu historiach tylko to się zgadza. Bo pierwsza informacja, jaka się pojawiła, wskazywała na kradzież 5 mln zł w gotówce. Druga, że może chodzić nawet o 10 mln zł, z czego ponad połowę miała ukraść pracownica, która odpowiadała za rozliczenie funduszu. Reszta to efekt wykrytych innych nieprawidłowości w ramach audytu, który przeprowadzono po tym, jak pod koniec 2019 r. wyszło na jaw, że w kasie brakuje ok. 5,5 mln zł.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie