statystyki

Żulczyk: Watykan to pomnik wszystkiego, czym Kościół dziś jest. Autokratyczną, zaborczą, bogatą, tuszującą zło instytucją [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti03.01.2020, 08:50; Aktualizacja: 03.01.2020, 14:34
Jakub Żulczyk pisarz, scenarzysta, publicysta. Autor m.in. powieści „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Instytut”, „Ślepnąc od świateł” (na podstawie tej książki powstał scenariusz serialu pod tym samym tytułem), „Wzgórze psów”

fot. Maksymilian Rigamonti

Jakub Żulczyk pisarz, scenarzysta, publicysta. Autor m.in. powieści „Zrób mi jakąś krzywdę”, „Instytut”, „Ślepnąc od świateł” (na podstawie tej książki powstał scenariusz serialu pod tym samym tytułem), „Wzgórze psów” fot. Maksymilian Rigamontiźródło: DGP

Nie wierzę, że jakaś książka, film czy gra zmienią czyjeś patrzenie na świat o 180 stopni. Ja, co najwyżej, mogę tylko na moment kimś zatrzepotać. I może z tego chwilowego strachu, obrzydzenia, odrzucenia wyjdzie zrozumienie, że wszyscy jesteśmy bliżej zła, niż nam się wydawało

Po co pan pojechał do Watykanu?

Zwiedzać. To znaczy do Rzymu zwiedzać. Pojechaliśmy z rodziną na ferie. Wcześniej nigdy nie byłem. Chciałem zobaczyć, pojeść, pospacerować, pizza, lody, płyty w fajnym sklepie.

Napisał pan książkę religijną.

Tam przyszedł mi pomysł na „Czarne słońce”.

W Rzymie?

Nie, w Watykanie. Jakoś trzeciego dnia pobytu doszedłem do wniosku, że chcę iść do Watykanu. Pamiętam, jak zacząłem chodzić tymi złotymi korytarzami muzeów watykańskich i od razu myśl, i to taka przygniatająca, że to jest miejsce krzywdy i rabunku. Wpadłem nawet w lekki atak paniki. Poczułem, jakby zło, które przez całe życie mnie osaczało, było właśnie tam, wywodziło się z tego miejsca. Nie chcę gadać jakichś głupot, ale ja to zło czułem, ono mi szumiało w uszach. Kiedy wchodziłem do Kaplicy Sykstyńskiej, musiałem sobie włączyć na słuchawkach jakiś black metal, żeby się od tego odciąć.

Od tego zła?

magazyn okładka 3 stycznia 2020

magazyn okładka 3 stycznia 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tak.

Może to zło z pana?

Nie, choć trudno powiedzieć, co we mnie siedzi.

Czyli impulsem, punktem wyjścia była myśl, że Kościół to zło.

Nie myśl, tylko przekonanie. Jeśli Kościół to też wspólnota ludzka, jakieś ponadnarodowe, ponadkulturowe porozumienie, ci wszyscy dobrzy ludzie, którzy go współtworzą, to tam, w Watykanie, nie ma po tym śladu. Watykan to pomnik wszystkiego, czym Kościół dziś jest, czyli autokratyczną, zaborczą, bogatą, tuszującą zło instytucją. Zawsze to podskórnie wiedziałem. A tam stało się to strasznie wyraźne. To było jak konfrontacja ze spotwornieniem instytucjonalnej religii. Stan antybojaźni. Jednak wtedy jeszcze nie zacząłem nawet pisać książki. Miałem tylko wymyślonego Gruza, głównego bohatera, ale jeszcze nie wiedziałem, że on będzie stricte neonazistą. Wtedy był jeszcze gościem w kominiarce, który siał wokół siebie zniszczenie i rozpierdol. W Watykanie wymyśliłem Ojca Premiera.

Rządzącego Polską.

Który zresztą jest dość pocieszną postacią.

Podobny do ojca dyrektora. Kiedyś bokser Tomasz Adamek, który chciał być posłem i startował w wyborach z list partii Zbigniewa Ziobry, mówił mi, że najlepszym premierem dla Polski byłby ojciec Rydzyk.

Ojciec dyrektor to jest taki cwaniak, a tego mojego trzeba się bać. Jest groźniejszy. To figura, przez którą w pewnym momencie zaczyna przemawiać szatan. Jest też Damian, ideolog, który manipuluje tymi wszystkimi ogrami, nacjonalistami, neonazistami. Jest jak były ksiądz Jacek Międlar. Zresztą to Międlar tym swoim antysemickim nastawieniem i antysemickimi wyczynami zainspirował mnie do stworzenia tej postaci. Dla wielu skrajnie prawicowych radykałów jest bez wątpienia głosem prawdy.

Przed świętami ABW zgarnęła go w związku z podejrzeniem publicznego nawoływania do nienawiści.

Nie wiem, czy to dobrze, bo w swoim narodowym, antysemickim środowisku ma plus pięćdziesiąt punktów do bohaterstwa. Międlar jest takim głupim radykałem, za którym stoją zupełnie inni ludzie. Nie mam do tego narzędzi, ale bardzo bym chciał, żeby ktoś rozrysował mapę organizacji narodowych, przecinających się ze stowarzyszeniami kościelnymi, mapę przepływu pieniędzy między nimi. Chciałbym, żeby powstała rzetelna książka non fiction na ten temat. Ja jestem tylko bajarzem, tylko wyobrażam sobie coś na podstawie prawdziwych wydarzeń i przypuszczeń albo symboli, które mam w głowie.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (39)

  • Wiola(2020-01-03 10:55) Zgłoś naruszenie 5122

    Naziole mają obsesje na punkcie wszelakich religii. Jak im się udało wymordować w czasie II wojny światowej, teraz oszaleli z nienawiści na punkcie Chrześcijan.... (przy okazji chcąc zarabiać forsę na pisaniu spamu papierowego...)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • utylizowac(2020-01-03 09:49) Zgłoś naruszenie 4642

    swiete slowa jesli wogole sa swiete slowa bo dotychczas co robili i robia czarni to zaraza

    Odpowiedz
  • obywatel(2020-01-03 11:35) Zgłoś naruszenie 4525

    Kler jest niewierzący. To sprytni sprzedawcy wirtualnych działek w Niebie, które zamieniają na rzeczywiste na Ziemi.

    Odpowiedz
  • Zbyszko z Bieszczad(2020-01-03 11:51) Zgłoś naruszenie 3613

    Panie Boże spraw by mój biskup nie był tylko praktykujący ale też wierzący.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Olka(2020-01-03 11:28) Zgłoś naruszenie 3314

    Kościół Katolicki w Polsce w ostatnim czasie bardzo poszedł do przodu.Co najmniej połowa XXl wieku.Tylko dlaczego swych wyznawców wciąż trzyma w średniowieczu?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • dzwon ze spiżu(2020-01-03 10:12) Zgłoś naruszenie 2919

    No i z Panem Bogiem.Niech się czarna międzynarodówka sama bierze do mycia okien.

    Odpowiedz
  • kto to jest?(2020-01-03 10:14) Zgłoś naruszenie 248

    No name autorytetem?

    Odpowiedz
  • green(2020-01-03 09:28) Zgłoś naruszenie 2121

    Narkoman

    Odpowiedz
  • JAN Z KRAKOWA(2020-01-03 10:46) Zgłoś naruszenie 1937

    W HISTORI KOSCIOLA NIE TAKIE ZULCZYKI COS CHCIELI WYWROCIC I CO?ano g....o.K.K STOI NA TWARDYM FUNDAMENCIE ZADNE ZULCZYKI TEGO NIE ZMIENIA...O TAK SOBIE TROCHE KASY DOROBIA...SZKODA CHLOPIE TWOICH WYPOCIN...LEPIEJ SIE OGOL

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Szymon(2020-01-03 14:14) Zgłoś naruszenie 1917

    Co za artykuły wrzucacie czy to jest Gazeta Wyborcza Rczeczpospolita Czy moze Super Expres. Wypowiedzi są załosne. Myślałem ze przynajmniej dziennik GP jest obiektywny, takimi artykułami traci...

    Odpowiedz
  • czytelnik(2020-01-03 14:05) Zgłoś naruszenie 1912

    kim on jest że się tak mądrzy

    Odpowiedz
  • Bert(2020-01-03 19:37) Zgłoś naruszenie 1815

    Nie wątpię, że tego rodzaju publiczne bluzgi Żulczyka na Kościół, przynoszą mu chwilową ulgę w trawiącej go chorobie nienawiści. Nie wątpię też, że gazeta POprawna jeszcze nie osiągnęła dna, ale konsekwentnie do niego zmierza, na razie jeszcze, póki co, brodząc w mule.

    Odpowiedz
  • wierzacy w to co jest przez BOGA stworzone(2020-01-03 11:03) Zgłoś naruszenie 1535

    mimo zekomej pazernosci rzadzacyWATYKANEM WSZYSTKIEGO NIE PRZEJEDLI COS PO SOBIE ZOSTAWILI DLA POKOLEN BY TACY JAK ZULCZYC MOGLI SIE NAOGLADAC....zalozyles slochawki na usz bo chciles zagluszyc glos swojego sumienia ktore szatan ci nagonilxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc

    Odpowiedz
  • zwykły członek Kościoła(2020-01-03 17:04) Zgłoś naruszenie 1521

    Kościół nigdy nie był idealny i nie będzie. A to dlatego, że składa się z grzesznych, mniej lub bardziej, ludzi. Kościół idealny będzie dopiero tam w niebie. A jest Kościół na ziemi po to, aby po przez sakramenty jakimi szafuje, prowadził ludzi do Królestwa Niebieskiego i wiecznej szczęśliwości, bo tu na ziemi jej nie ma. Kto wierzy ten wie. A kto nienawidzi Założyciela i Kościoła będzie miał z tym problem. Nadzieja w tym, że i ci ludzie kiedyś wiarę dostaną.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • rr(2020-01-03 13:45) Zgłoś naruszenie 85

    Ale nazista nie może być prawicowym radykałem. Prawicowy radykał - to raczej konserwatywny bankier indywidualista, a nie kolektywny bojówkarz zwolennik NSDAP - czyli nardowo SOCJALISTYCZNEJ niemieckiej PARTII ROBOTNICZEJ. Przeciwwstawianie uczestników II wojny jako lewicę (Rosjan) i prawicę (Niemców) - wskazuje uleganie propagandzie. II wojna. II wojna to była wojna dwóch ustrojów lewicowych.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • X pawelek(2020-01-03 20:23) Zgłoś naruszenie 83

    Jeszcze nikt nie odp. mi na pytanie:dlaczego te same poglady o Kosciele mieli najwieksi ludobojcy w historii ludzkosci jak Lenin, Stalin , Hitler,Mussolini . Mao itd ! Krytycy nawet nie potrafia zastanowic nad tym ,ze moga szczekac na kosciol bo , wg, nich wszechwladni biskupi im na to pozwalaja!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Piotr Es(2020-01-04 22:37) Zgłoś naruszenie 60

    Literat Żulczyk mający swoje zawodowe 5 minut,plecie antykościelne banały o głębi wynurzeń zbuntowanego licealisty wypowiadanych do zasłuchanej koleżanki. I jego wypowiedź staje się źródłem brutalnego,antykościelnego hejtu.A tworzą go pewnie w dużej mierze ci,którzy z konformizmu biorą kościelne śluby,chrzczą swoje dzieci i posyłają je do Pierwszej Komunii...

    Odpowiedz
  • +/-(2020-01-04 06:14) Zgłoś naruszenie 57

    Kler bazuje na ludziach bez wykształcenia, tzn. ciemnocie lub cynikach albo i.iotach jak Adamek, który mając tak obity baniak musiał stać się i.iotą.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • StAAbrA (2020-01-04 13:27) Zgłoś naruszenie 40

    Taaaa , Żluczyk , tyle tylko , że każda porządna tarcza ma w środku takie czarne kółko ... I tutaj są dwa wyjścia : jedno , to wizyta u okulisty , a drugie , to regulacja przyrządów celowniczych ... Tak z grubsza , bo pomijamy tu , przykładowo , banalne przyjęcie zlecenia ... Albo inną grypę jelitową ...

    Odpowiedz
  • R Żulczyk(2020-01-04 21:22) Zgłoś naruszenie 42

    Nie wycierajcie sobie gęby nazwiskiem Żulczyk - czarna owca może się znaleść w każdej rodzinie. Autor wywiadu, jak dotąd, nie wpadł na to by swoje cenne myśli drukować na papierze toaletowym - a szkoda. Człowiek mógłby je czytać ( nie oczami ) prawie każdego dnia.

    Odpowiedz