statystyki

Szczyt w formacie normandzkim daleki od pokoju. Co dalej z konfliktem Ukrainy i Rosji?

autor: Michał Potocki, Łukasz Grajewski09.12.2019, 08:01; Aktualizacja: 09.12.2019, 08:01
Rozmowy mają zbliżyć Rosję i Ukrainę do zawieszenia broni. Bardziej realne jest ogólnikowe porozumienie cementujące status quo.

Rozmowy mają zbliżyć Rosję i Ukrainę do zawieszenia broni. Bardziej realne jest ogólnikowe porozumienie cementujące status quo.źródło: ShutterStock

Rozmowy mają zbliżyć Rosję i Ukrainę do zawieszenia broni. Bardziej realne jest ogólnikowe porozumienie cementujące status quo.

To pierwsze od trzech lat spotkanie czwórki normandzkiej: prezydentów Francji, Rosji i Ukrainy oraz kanclerz Niemiec. I pierwsze spotkanie Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim, odkąd ten wygrał wybory nad Dnieprem. Stawką jest pokój we wschodnich regionach Ukrainy, które obecnie kontrolowane są przez separatystów podporządkowanych Kremlowi.

Spotkanie zwaśnionych stron umożliwiły dyplomatyczne starania Berlina i Paryża. Obie stolice, oprócz stabilizacji w Europie Wschodniej, mają różne oczekiwania związane z postępami w rozmowach. Niemieckie firmy liczą straty związane z nałożonymi przez UE w 2014 r. sankcjami na Rosję. Jakiekolwiek zbliżenie się stanowisk Putina i Zełenskiego może być argumentem do zniesienia sankcji i odbudowy relacji z Rosją.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie