statystyki

Szczyt w formacie normandzkim daleki od pokoju. Co dalej z konfliktem Ukrainy i Rosji?

autor: Michał Potocki, Łukasz Grajewski09.12.2019, 08:01; Aktualizacja: 09.12.2019, 08:01
Rozmowy mają zbliżyć Rosję i Ukrainę do zawieszenia broni. Bardziej realne jest ogólnikowe porozumienie cementujące status quo.

Rozmowy mają zbliżyć Rosję i Ukrainę do zawieszenia broni. Bardziej realne jest ogólnikowe porozumienie cementujące status quo.źródło: ShutterStock

Rozmowy mają zbliżyć Rosję i Ukrainę do zawieszenia broni. Bardziej realne jest ogólnikowe porozumienie cementujące status quo.

To pierwsze od trzech lat spotkanie czwórki normandzkiej: prezydentów Francji, Rosji i Ukrainy oraz kanclerz Niemiec. I pierwsze spotkanie Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim, odkąd ten wygrał wybory nad Dnieprem. Stawką jest pokój we wschodnich regionach Ukrainy, które obecnie kontrolowane są przez separatystów podporządkowanych Kremlowi.

Spotkanie zwaśnionych stron umożliwiły dyplomatyczne starania Berlina i Paryża. Obie stolice, oprócz stabilizacji w Europie Wschodniej, mają różne oczekiwania związane z postępami w rozmowach. Niemieckie firmy liczą straty związane z nałożonymi przez UE w 2014 r. sankcjami na Rosję. Jakiekolwiek zbliżenie się stanowisk Putina i Zełenskiego może być argumentem do zniesienia sankcji i odbudowy relacji z Rosją.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie