statystyki

Długa wojna Banasia z PiS. Szef NIK szykuje też publikację dwóch raportów, które mogą wygenerować nowe kłopoty dla PiS

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak09.12.2019, 07:30; Aktualizacja: 09.12.2019, 07:32
Marian Banaś

Marian Banaśźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

Szef NIK zdecydował, kto w razie potrzeby będzie go zastępował na czele Izby. Szykuje też publikację dwóch raportów, które mogą wygenerować nowe kłopoty dla PiS

Marian Banaś wprowadza własne porządki w kierowanej przez siebie instytucji. Jak ustaliliśmy, zdecydował, że pod jego nieobecność obowiązki prezesa Izby w pierwszej kolejności przejmie jego zastępczyni Małgorzata Motylow. Jest związana z NIK od 2001 r.

Następny w kolejności będzie inny wiceprezes NIK Marek Opioła (do niedawna poseł PiS). Dopiero na samym końcu znalazł się wiceprezes Tadeusz Dziuba (były poseł PiS). Według naszych rozmówców to nieprzypadkowa kolejność. Właśnie Dziuba, zgodnie z planami PiS związanymi z nieudaną próbą zdymisjonowania Banasia opisanymi przez DGP, miał kierować NIK. Wyznaczenie go przez Banasia jako ostatniego w kolejności do pełnienia obowiązków jest scenariuszem najmniej korzystnym dla PiS.

To niejedyny cios, jaki przeciwko partii może szykować szef NIK. W tym lub kolejnym tygodniu opublikowane mają być dwa raporty – jeden dotyczący afery GetBacku, drugi związany z działalnością Krajowej Administracji Skarbowej. Oba mogą być niewygodne dla PiS. Pierwszy ujawni niedociągnięcia po stronie nadzoru finansowego. Drugi będzie korzystny dla Banasia, jeśli wykaże zasługi KAS w uszczelnianiu systemu podatkowego.

Jak słyszymy, na razie nie są szykowane doraźne kontrole (a takich PiS obawia się najbardziej). Banaś raczej skupia się na podpisywaniu wyników kontroli, które były przygotowane jeszcze za czasów jego poprzednika Krzysztofa Kwiatkowskiego. W grę wchodzi kilka scenariuszy relacji z PiS.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (13)

 • wa3a(2019-12-09 08:59) Zgłoś naruszenie 293

  No tylko jak widać żadna afera, gra w zaparte, i żadne kolesiostwo nie jest ostatnio w stanie zachwiać PiS, nie ważne, czy Banaś, czy Karczewski, czy Kuchciński, czy areały Morawieckich, itd itd, poparcie spadnie dopiero kiedy skończą się pieniądze na + wszelkiej maści, kiedy skończą się możliwości przekupstwa elektoratu. A to już nie długo. Płaca minimalna pójdzie w górę, zdrożeje absolutnie wszystko, wiele firm otwarcie mówi, ze nie zwiększy kapitału na wynagrodzenia więc skończy się to redukcją etatów, a jeśli wzrośnie "utrzymanie " pracowników, to wzrosną ceny produktów i usług oferowanych przez dane firmy, proste.

  Odpowiedz
 • Dziadek wnuków(2019-12-09 11:18) Zgłoś naruszenie 259

  Komuna rządziła przez blisko pięć dekad, a i tak nie odbudowała elit narodu zgładzonych w trakcje wojny. Może poza nielicznymi wyjątkami, ale nie mogła z prostego powodu - bo czyż nieoczytany chłoporobotnik w gumofilcach mógł zdobyć szacunek poprzez "ogładę" swoją ? Posiadać honor ? Dziś jest podobnie, jeno ********* z czerwonej partii zastąpili cwaniacy czarnej partii, żądni wysokich płac, wytwornych posad, luksusowych limuzyn, darmowych świadczeń wszelakich od państwa ... czyli naszych pieniędzy !! Bez odpowiednich kwalifikacji, bez konkursu na odpowiedzialne stanowiska, bez posiadania Honoru ... Ale jak dawniej - po znajomości z szefem partii. A jak się "mierny, bierny ale wierny" towarzysz partyjny nie sprawdzi na stanowisku budowlańca, to mateczka Partia skieruje go do sektora finansowego / energetycznego / wojskowego itp, etc. Stąd mamy PAD-a takiego a nie innego, co to nocami zaprzysięga wątpliwych sędziów, mieliśmy marszałka Sejmu co jak dziecko - ewentualnie ********** - zachwycił się darmowymi lotami za nasze - a jakże !! - podatki, marszałka Senatu który dorabiał w setkach tysięcy w szpitalu, w którym wziął wpierw urlop BEZPŁATNY na wykonywanie mandatu posła, o dziesiątkach innych postaci nie wspomnę, a dziś na świeczniku mamy p. Banasia ! Nie mi rozstrzygać czy On winny, także i Wam się nie godzi, mamy od tego służby opłacane właśnie przez nas, ale czy człowiek HONORU nie ustąpiłby na czas rozstrzygnięcia wątpliwości ze stanowiska ?! Już nie wspomnę, że przed wojną po tak rozpętanej głośno "aferze" główny bohater w łeb by sobie palnął !! Ale drzewiej Honor znaczył Honor, ludzie na świeczniku posiadali odrobinę wstydu bo ich urodzenie pochodziło z pradawnych rodów, gdzie utrata posady państwowej nie oznaczała pustej michy ! Jak u każdego gamonia. Dziś ta czarna "elita" nie potrafi się wznieść na wyżyny moralności, dać przykład dbałości o szacunek do urzędu - tu kłania się przykład PAD-a - bo przecież jej rodowód to stodoła. Lub, co gorsza, sami nie wierzą w sprawiedliwy osąd, gdyż wiedzą jak działa partyjna "lojalność" i jak ona potrafi zgnoić ! Dosłownie.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • pueta(2019-12-09 11:29) Zgłoś naruszenie 211

  Tutaj teczka tam donosik / Na każdego ma się cosik /G**no g**nem perfumują /Smrodem w mediach się lansują / A gdy prawda ku nim goni / Zawsze mówią to nie oni /Tak mijają nam dekady /Z kłamstwem idą na parady /I przy urnach i przy stołach / Pomstę to do Niebios woła /Co się Dziwisz toż w kościele / Prawdy mamy też niewiele /Nawet biskup jak się zatnie / Ateistą jest prywatnie /A na koniec moi mili / Coś Wam powiem , tu w tej chwili / Nie przejmujcie się kochani / Że nasz wybór wciąż do bani / Sprawiedliwość jest dla Ciebie / Lecz nie tutaj tylko w niebie /:-) ( z tym że nie napewno)

  Odpowiedz
 • Zdzicho(2019-12-09 09:50) Zgłoś naruszenie 213

  "To niejedyny cios, jaki przeciwko partii może szykować szef NIK. W tym lub kolejnym tygodniu opublikowane mają być dwa raporty – jeden dotyczący afery GetBacku, drugi związany z działalnością Krajowej Administracji Skarbowej." - A to Ci dopiero... NIK niczym magazyn "haków". Taki to z niego niezależny organ. Czysta gra polityczna. Wolą kisić raport kilka lat i ujawnić w dogodnym momencie. Pamiętam, jak Banaś w oświadczeniu swoim mówił o obronie niezależności NIK. A tu proszę, gdyby nie problem z kumplami z partii, raporty nie ujrzałyby światła dziennego. W takim razie, po co taki organ, który służy do obciążania przeciwników politycznych ? Ale co tam... suweren nadal będzie gadać, jak demokratycznie wybrani to mogą wszystko...rozwalić TK, KRS, SN i upolitycznić prokuraturę, a kto się sprzeciwia to zdrajca, nie-polak, politykier, buntownik-anarchista.

  Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2019-12-09 13:35) Zgłoś naruszenie 110

  Ziści się najlepszy scenariusz. Sami się wytną , a nie do bitki jak to się elegancko określa : zostaną odizolowane od społeczeństwa.A tak na marginesie : Gdzie 500 na krowę ? Wasz wsiowy elektorat ,też wam podziękuje.

  Odpowiedz
 • Dawaj Banaś !(2019-12-09 19:55) Zgłoś naruszenie 101

  ... będziesz bohaterem jak zatopisz PiS !

  Odpowiedz
 • PYTALSKI(2019-12-10 11:14) Zgłoś naruszenie 00

  Czy na Żoliborzu w willi szeregowego posła pokój z regałami zawierającymi teczki akt personalnych tysięcy Polaków nie powinien być w sferze zainteresowania odpowiednich służb ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie