Korzycki: Alternatywa dla Gdyni

autor: Radosław Korzycki25.11.2019, 08:02; Aktualizacja: 25.11.2019, 08:52
Radosław Korzycki

Radosław Korzyckiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Na tegoroczny festiwal Camerimage, pierwszy po przeprowadzce z Bydgoszczy do Torunia, dyrektor Marek Żydowicz ściągnął wielkie gwiazdy. Przyjechali Quentin Tarantino, Danny DeVito, Richard Gere i Edward Norton. Powrót po 20 latach do Torunia jest spektakularny i zrealizowany z przytupem.

Najważniejsze jest jednak coś innego: we wrześniu Żydowicz, wicepremier Piotr Gliński i prezydent Torunia Michał Zaleski podpisali umowę w sprawie utworzenia i prowadzenia Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. W budżecie przewidziano 8 mln zł rocznie (po połowie z budżetu państwa i Torunia), z czego 6 mln zł będzie przeznaczone na organizację festiwalu.

Określono także ramowe kwoty na budowę nowej siedziby Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, która ma powstać na miejskim terenie Jordanek. Koszt Centrum to 60 0 m ln zł, z czego 40 0 m ln zł gwarantuje rząd, a resztę Toruń. Na marginesie warto wspomnieć, że to jedno z najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Na głowę mieszkańca przypada 440 0 z ł. Teraz suma ta wzrośnie o kolejny 100 0 z ł. Po tegorocznej toruńskiej imprezie i planach inwestycyjnych można postawić tezę, że minister kultury Piotr Gliński chce tam stworzyć festiwal, który przyćmi Gdynię.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie