System emerytalny: Gwarancja bardziej zagwarantowana [TWEET TYGODNIA]

autor: Bartek Godusławski22.11.2019, 08:33; Aktualizacja: 22.11.2019, 09:41
Bartek Godusławski

Najpierw miały być wakacje pod palmami, ale szybko okazało się, że niewiele z tego będzie. Później dwa rozbiory przeprowadzone przez koalicję PO-PSL. A teraz trzeci – wszystko wskazuje, że ostatni – który dokona się rękami posłów Zjednoczonej Prawicy.źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Najpierw miały być wakacje pod palmami, ale szybko okazało się, że niewiele z tego będzie. Później dwa rozbiory przeprowadzone przez koalicję PO-PSL. A teraz trzeci – wszystko wskazuje, że ostatni – który dokona się rękami posłów Zjednoczonej Prawicy.

Gdy tak często wprowadza się zmiany w systemie emerytalnym, Polakom trudno uwierzyć w jego stabilność, nawet jeśli korekty są słuszne. Prawdziwa katastrofa nadeszła, gdy politycy przypomnieli, że sumy, które gromadzimy w otwartych funduszach emerytalnych, to jednak pieniądze publiczne, a nie prywatne. Dzięki temu można było obligacyjną część funduszy umorzyć i zamienić je w zapisy księgowe w ZUS, a w efekcie rozmontować maszynkę do generowania długu publicznego. I przy okazji zrujnować wiarę w system emerytalny, którego elementem był filar kapitałowy. Wielu Polaków poczuło, że ich składka trafiająca do OFE została znacjonalizowana. Nie przekonuje ich argument, że mają imienny zapis na subkoncie w ZUS.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (5)

 • analityk(2019-11-22 09:32) Zgłoś naruszenie 11

  Zrozumcie, że posłowie opozycji mają rację. Dopóki są bezkarni, wystarczy jedna zmiana władzy i jedno głosowanie. Wszystkie konstytucje i gwarancje moga zmienić jeszcze raz i znowu zaiwanić pieniądze na emerytury. Potrzeba procesów pokazowych, żeby kazdy następca PO bał się wsuwać łapę do prywatnych kieszeni. I przeorania systemu sędziów, którzy poprzednio podstemplowali szabrowanie pieniędzy na emerytury. System postkomunistyczn doszedł do końca wydajności.

  Odpowiedz
 • Bajka z Morałem(2019-11-23 18:07) Zgłoś naruszenie 50

  Ale dlaczego wg "dobrej zmiany" robić mamy aż o 21 lat dłużej , do wieku 65 lat , na 44 letnich emerytów górników i mundurowych????

  Odpowiedz
 • Można Jaro?(2019-11-23 18:09) Zgłoś naruszenie 40

  Na Węgrzech uczciwy Orban wprowadził równy wiek emerytalny 62 lata dla kobiet i dla mężczyzn. Bo tam jest normalny kraj , gdzie nie ma dyskryminacji mężczyzn i szanuje się Obywateli!!!!

  Odpowiedz
 • olo90(2019-12-10 19:25) Zgłoś naruszenie 02

  Ja to osobiście mam nadzieję, że pracownicze plany kapitałowe są tutaj w stanie zmienić system emerytalny w naszym kraju. Bo w końcu ludziom się należy, żeby za swoją ciężką pracę otrzymali godziwą emeryturę

  Odpowiedz
 • bondzia(2019-12-14 21:17) Zgłoś naruszenie 12

  w ppk można sporo sobie odłożyć, nie wiem czy wszyscy mają taką świadomość ale warto na poważnie się jego tematem zainteresować

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie