statystyki

Spór o Bałkany i stosunek do Rosji. Zaostrza się konflikt Paryż – Berlin

autor: Łukasz Grajewski20.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 20.11.2019, 07:36
Przed wieloma wydarzeniami ważnymi dla przyszłości kontynentu polityka dwóch największych państw Wspólnoty rozchodzi się w różnych kierunkach.

Przed wieloma wydarzeniami ważnymi dla przyszłości kontynentu polityka dwóch największych państw Wspólnoty rozchodzi się w różnych kierunkach.źródło: ShutterStock

Przed wieloma wydarzeniami ważnymi dla przyszłości kontynentu polityka dwóch największych państw Wspólnoty rozchodzi się w różnych kierunkach.

Na głębokość podziałów częściowo wskazuje dokument, który był wczoraj omawiany w Brukseli podczas spotkania ministrów ds. europejskich. Francuski rząd na pięciu stronach rozrysował nowe zasady ewentualnego rozszerzenia UE. Paryż dążył do spotkania, by unijne stolice jak najszybciej mogły z nim się zapoznać.

Spór o Bałkany

Ten krok to konsekwencja weta francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona sprzed miesiąca, gdy podczas spotkania Rady Europejskiej osobiście zablokował rozpoczęcie negocjacji dotyczących wstąpienia Macedonii Północnej i Albanii do UE. Wtedy Macron uzasadniał, że tak jak wiele innych sfer, zasady dalszego rozszerzenia Unii należy zreformować. I dopiero wtedy rozmawiać z zainteresowanymi krajami.

W przedstawionym dokumencie Francuzi tworzą dla państw z unijnymi aspiracjami ścieżkę złożoną z siedmiu poziomów. Spełnienie części wymagań daje dostęp do pewnych benefitów przypisanych dla danego poziomu, jak na przykład dostęp do Erasmusa – programu wymiany studentów, częściowy dostęp do funduszy unijnych czy wejście do unii celnej UE. „Skuteczne, konkretne, rygorystyczne” – nowe rozwiązania chwaliła wczoraj w Brukseli Amélie de Montchalin, francuska minister ds. europejskich.

Jednak de facto regulacje zaproponowane przez Paryż przede wszystkim znacznie utrudniają wejście do Unii.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie