statystyki

Silne skrajności na wschodzie Niemiec

autor: Łukasz Grajewski29.10.2019, 08:12; Aktualizacja: 29.10.2019, 08:12
W Turyngii większość głosów przypadła partiom, które negują liberalny ład. Landowi grozi pat i powtórne wybory.

W Turyngii większość głosów przypadła partiom, które negują liberalny ład. Landowi grozi pat i powtórne wybory.źródło: PAP
autor zdjęcia: JENS SCHLUETER

W Turyngii większość głosów przypadła partiom, które negują liberalny ład. Landowi grozi pat i powtórne wybory.

Wybory w każdym z niemieckich landów nie tylko są wydarzeniem regionalnym, ale każdorazowo służą także do wysondowania politycznych trendów obowiązujących dla całej republiki. Po niedzielnych wyborach w Turyngii niektórzy eksperci zaczęli snuć porównania obecnej sceny politycznej z Republiką Weimarską, w której wiele ugrupowań nie potrafiło skutecznie rządzić krajem.

W Turyngii tradycyjne partie tworzące powojenny ład polityczny – chadecy, socjaldemokraci, liberałowie i Zieloni – nawet razem wzięte nie mają już parlamentarnej większości. Zresztą Zieloni i liberałowie z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) wskoczyli do wagonu w kierunku landowego parlamentu rzutem na taśmę. FDP przekroczyło próg wyborczy zaledwie sześcioma głosami.

Bezprecedensowy wynik, bo aż 31 proc. głosów, uzyskała za to częściowo postkomunistyczna Lewica. Sytuacja tej partii w Turyngii jest wyjątkiem na mapie kraju. Lokomotywą wyborczą jest pełniący w kończącej się kadencji funkcję premiera landu Bodo Ramelow. Cieszący się dużą popularnością polityk może sobie pozwolić na autonomię względem własnego ugrupowania. Z drugiego wyniku cieszy się populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD), która uzyskała 23,3 proc. i tym samym podwoiła wynik z poprzednich wyborów.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie