statystyki

Silne skrajności na wschodzie Niemiec

autor: Łukasz Grajewski29.10.2019, 08:12; Aktualizacja: 29.10.2019, 08:12
W Turyngii większość głosów przypadła partiom, które negują liberalny ład. Landowi grozi pat i powtórne wybory.

W Turyngii większość głosów przypadła partiom, które negują liberalny ład. Landowi grozi pat i powtórne wybory.źródło: PAP
autor zdjęcia: JENS SCHLUETER

W Turyngii większość głosów przypadła partiom, które negują liberalny ład. Landowi grozi pat i powtórne wybory.

Wybory w każdym z niemieckich landów nie tylko są wydarzeniem regionalnym, ale każdorazowo służą także do wysondowania politycznych trendów obowiązujących dla całej republiki. Po niedzielnych wyborach w Turyngii niektórzy eksperci zaczęli snuć porównania obecnej sceny politycznej z Republiką Weimarską, w której wiele ugrupowań nie potrafiło skutecznie rządzić krajem.

W Turyngii tradycyjne partie tworzące powojenny ład polityczny – chadecy, socjaldemokraci, liberałowie i Zieloni – nawet razem wzięte nie mają już parlamentarnej większości. Zresztą Zieloni i liberałowie z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) wskoczyli do wagonu w kierunku landowego parlamentu rzutem na taśmę. FDP przekroczyło próg wyborczy zaledwie sześcioma głosami.

Bezprecedensowy wynik, bo aż 31 proc. głosów, uzyskała za to częściowo postkomunistyczna Lewica. Sytuacja tej partii w Turyngii jest wyjątkiem na mapie kraju. Lokomotywą wyborczą jest pełniący w kończącej się kadencji funkcję premiera landu Bodo Ramelow. Cieszący się dużą popularnością polityk może sobie pozwolić na autonomię względem własnego ugrupowania. Z drugiego wyniku cieszy się populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD), która uzyskała 23,3 proc. i tym samym podwoiła wynik z poprzednich wyborów.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie