statystyki

Brytyjscy posłowie nadal w klinczu. Co dalej z brexitem?

autor: Jakub Kapiszewski26.09.2019, 07:20; Aktualizacja: 26.09.2019, 07:30
Johnson i jego doradcy jeszcze się jednak nie poddali. Od momentu przyjęcia wiążącej im ręce ustawy zapowiadają, że będą szukać w niej luk.

Johnson i jego doradcy jeszcze się jednak nie poddali. Od momentu przyjęcia wiążącej im ręce ustawy zapowiadają, że będą szukać w niej luk.źródło: ShutterStock

Chociaż orzeczenie Sądu Najwyższego to wizerunkowa porażka rządu, nie zmienia ona wiele ani w strategii premiera Borisa Johnsona, ani opozycji.

C el rządu pozostaje ten sam: opuszczenie Unii Europejskiej 31 października z porozumieniem wyjściowym – czyli na miękko. Lub wyjście z UE bez umowy – czyli na twardo. Nie zmienia się również cel opozycji: nie dopuścić do tego drugiego scenariusza. Obie strony chcą także wcześniejszych wyborów: rząd, bo nie dysponuje w tej chwili większością, i opozycja, a w szczególności Partia Pracy – bo widzi w obecnej sytuacji szansę na przejęcie władzy.

„Sąd Najwyższy oddał w stronę rządu ostrzegawczy strzał przed dalszymi próbami ograniczania możliwości pracy parlamentowi. Z tym wiąże się oczywiście pewien polityczny ból. Jednak nic decyzja sądu nie zmieniła, jeśli idzie o brexit” – oceniła w komentarzu Jill Rutter z londyńskiego think tanku Instytut na rzecz Rządu.

W obecnej sytuacji z punktu widzenia władz najprościej byłoby jak najprędzej rozpisać wybory. Tak przynajmniej sugerował wczoraj w Izbie Gmin prokurator generalny Geoffrey Cox, który znalazł się pod potężnym ostrzałem posłów. Stało się tak dlatego, że jako najstarszy radca prawny brytyjskiego rządu przyłożył rękę do zawieszenia parlamentu, które okazało się bezprawne (nie przestrzegając wcześniej rządu, że takie posunięcie nie będzie legalne).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie