statystyki

Wiatr przestaje napędzać rewolucję energetyczną Merkel

autor: Łukasz Grajewski09.09.2019, 07:53; Aktualizacja: 09.09.2019, 08:10
Przyczyn sytuacji, w której rzeczywistość coraz bardziej oddala się od ambitnych planów, branża upatruje w kilku czynnikach.

Przyczyn sytuacji, w której rzeczywistość coraz bardziej oddala się od ambitnych planów, branża upatruje w kilku czynnikach.źródło: ShutterStock

Farmy wiatrowe miały napędzać niemiecką transformację energetyczną. Tymczasem ich budowa niemal stanęła, a rządowy szczyt kryzysowy zakończył się niczym.

– Branża znajduje się w poważnych tarapatach – mówił w ubiegły czwartek minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier na zakończenie szczytu wiatrowego. Słowa bliskiego współpracownika kanclerz Angeli Merkel można i tak uznać za dyplomatyczne. W I półroczu 2019 r. postawiono zaledwie 86 nowych turbin wiatrowych, których łączną moc ocenia się na 287 megawatów. W 2014 czy 2017 r. stawiano ponad 1,7 tys. wiatraków rocznie.

Znikome postępy w tej dziedzinie stawiają pod znakiem zapytania powodzenie tzw. Energiewende, czyli transformacji energetycznej Niemiec polegającej na zastąpieniu atomu i węgla odnawialnymi źródłami energii. Obok słońca i biomasy wiatr odgrywa kluczową i procentowo największą rolę. Federalne Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (BWE) postuluje budowę ok. 1400 turbin rocznie, aby Niemcy mogły zrealizować swoje cele klimatyczne, czyli do 2030 r. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w porównaniu do poziomu z 1990 r.

Przyczyn sytuacji, w której rzeczywistość coraz bardziej oddala się od ambitnych planów, branża upatruje w kilku czynnikach. Ponad tysiąc projektów budowy zostało skierowanych do sądów przez lokalne inicjatywy obywatelskie. Najczęstszym powodem jest ochrona rzadkich gatunków ptaków, choć niewykluczone, że część wspólnot po prostu nie chce w swoim otoczeniu wiatraków. Przepisy chroniące siedliska dzikich zwierząt są ku temu skutecznym narzędziem.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie