statystyki

Wiatr przestaje napędzać rewolucję energetyczną Merkel

autor: Łukasz Grajewski09.09.2019, 07:53; Aktualizacja: 09.09.2019, 08:10
Przyczyn sytuacji, w której rzeczywistość coraz bardziej oddala się od ambitnych planów, branża upatruje w kilku czynnikach.

Przyczyn sytuacji, w której rzeczywistość coraz bardziej oddala się od ambitnych planów, branża upatruje w kilku czynnikach.źródło: ShutterStock

Farmy wiatrowe miały napędzać niemiecką transformację energetyczną. Tymczasem ich budowa niemal stanęła, a rządowy szczyt kryzysowy zakończył się niczym.

– Branża znajduje się w poważnych tarapatach – mówił w ubiegły czwartek minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier na zakończenie szczytu wiatrowego. Słowa bliskiego współpracownika kanclerz Angeli Merkel można i tak uznać za dyplomatyczne. W I półroczu 2019 r. postawiono zaledwie 86 nowych turbin wiatrowych, których łączną moc ocenia się na 287 megawatów. W 2014 czy 2017 r. stawiano ponad 1,7 tys. wiatraków rocznie.

Znikome postępy w tej dziedzinie stawiają pod znakiem zapytania powodzenie tzw. Energiewende, czyli transformacji energetycznej Niemiec polegającej na zastąpieniu atomu i węgla odnawialnymi źródłami energii. Obok słońca i biomasy wiatr odgrywa kluczową i procentowo największą rolę. Federalne Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (BWE) postuluje budowę ok. 1400 turbin rocznie, aby Niemcy mogły zrealizować swoje cele klimatyczne, czyli do 2030 r. ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. w porównaniu do poziomu z 1990 r.

Przyczyn sytuacji, w której rzeczywistość coraz bardziej oddala się od ambitnych planów, branża upatruje w kilku czynnikach. Ponad tysiąc projektów budowy zostało skierowanych do sądów przez lokalne inicjatywy obywatelskie. Najczęstszym powodem jest ochrona rzadkich gatunków ptaków, choć niewykluczone, że część wspólnot po prostu nie chce w swoim otoczeniu wiatraków. Przepisy chroniące siedliska dzikich zwierząt są ku temu skutecznym narzędziem.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie