statystyki

Co może zrobić Johnson, by wyprowadzić Wielką Brytanie z UE? Sabotaż, wcześniejsze wybory, niewykonanie ustawy

autor: Jakub Kapiszewski09.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 09.09.2019, 07:43
Pod numerem 10 rozważają również sabotaż: nieoddelegowanie nikogo na stanowisko komisarza do Brukseli.

Pod numerem 10 rozważają również sabotaż: nieoddelegowanie nikogo na stanowisko komisarza do Brukseli.źródło: ShutterStock

Premier Wielkiej Brytanii jest zdeterminowany, by znaleźć sposób na wyjście z Unii Europejskiej za dwa miesiące.

Na razie wydaje się, że premier ma związane ręce. Dzisiaj podpis królowej uzyska ustawa, na mocy której Boris Johnson musi się zwrócić do unijnej 27-tki, o ile nie uda mu się do 19 października wynegocjować nowego porozumienia z Brukselą. Ustawę w rekordowym tempie przeprowadziła w ub. tygodniu przez parlament opozycja we współpracy z grupą konserwatywnych posłów przeciwnych brexitowej polityce premiera.

Downing Street 10 nie zamierza jednak składać broni. Przez weekend najbliżsi doradcy Johnsona zastanawiali się, w jaki sposób mimo wszystko wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej 31 października. Po lupę wzięli m.in. rzeczoną już ustawę, sprawdzając, czy przypadkiem nie ma jakichś uchybień, które można byłoby wykorzystać. – Sprawdzimy dokładnie, na co ustawa pozwala, a na co nie – mówił wczoraj w telewizji minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Nad Tamizą pojawiły się spekulacje, że Johnson nie planuje odmówić wykonania ustawy – na co wskazywałyby jego komentarze (jeszcze w piątek mówił, że „nigdy nie zamierza błagać Brukseli” o przedłużenie członkostwa). Byłoby to jednak posunięcie bez precedensu i zdaniem konstytucjonalistów szef rządu mógłby wówczas nawet trafić za kratki.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie