statystyki

Co może zrobić Johnson, by wyprowadzić Wielką Brytanie z UE? Sabotaż, wcześniejsze wybory, niewykonanie ustawy

autor: Jakub Kapiszewski09.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 09.09.2019, 07:43
Pod numerem 10 rozważają również sabotaż: nieoddelegowanie nikogo na stanowisko komisarza do Brukseli.

Pod numerem 10 rozważają również sabotaż: nieoddelegowanie nikogo na stanowisko komisarza do Brukseli.źródło: ShutterStock

Premier Wielkiej Brytanii jest zdeterminowany, by znaleźć sposób na wyjście z Unii Europejskiej za dwa miesiące.

Na razie wydaje się, że premier ma związane ręce. Dzisiaj podpis królowej uzyska ustawa, na mocy której Boris Johnson musi się zwrócić do unijnej 27-tki, o ile nie uda mu się do 19 października wynegocjować nowego porozumienia z Brukselą. Ustawę w rekordowym tempie przeprowadziła w ub. tygodniu przez parlament opozycja we współpracy z grupą konserwatywnych posłów przeciwnych brexitowej polityce premiera.

Downing Street 10 nie zamierza jednak składać broni. Przez weekend najbliżsi doradcy Johnsona zastanawiali się, w jaki sposób mimo wszystko wyprowadzić Wielką Brytanię z Unii Europejskiej 31 października. Po lupę wzięli m.in. rzeczoną już ustawę, sprawdzając, czy przypadkiem nie ma jakichś uchybień, które można byłoby wykorzystać. – Sprawdzimy dokładnie, na co ustawa pozwala, a na co nie – mówił wczoraj w telewizji minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Nad Tamizą pojawiły się spekulacje, że Johnson nie planuje odmówić wykonania ustawy – na co wskazywałyby jego komentarze (jeszcze w piątek mówił, że „nigdy nie zamierza błagać Brukseli” o przedłużenie członkostwa). Byłoby to jednak posunięcie bez precedensu i zdaniem konstytucjonalistów szef rządu mógłby wówczas nawet trafić za kratki.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie