statystyki

Płace plus głosy. Wszystkie obietnice, jakie PiS złożył podczas konwencji

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak09.09.2019, 07:13; Aktualizacja: 09.09.2019, 07:20
Prezes partii Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiS

Prezes partii Jarosław Kaczyński podczas konwencji programowej PiSźródło: PAP
autor zdjęcia: Wojtek Jargiło

PiS chce rozstrzygnąć kampanię wyborczą, obiecując szybki wzrost minimalnej pensji. Ekonomiści wskazują na ryzyko tej operacji.

Rządząca formacja weekendową konwencją pokazała, jak zamierza zaprogramować kolejną kadencję. Główny wniosek? O ile w 2015 r. i przed ostatnimi eurowyborami ciężar finansowy propozycji PiS brał na siebie budżet państwa (np. wypłaty 500 plus), o tyle teraz ciężar ten przesuwany jest na zewnątrz – w kierunku pracodawców (np. wzrost pensji minimalnej) czy eurofunduszy (np. „pełne” dopłaty dla rolników). W efekcie PiS mógł zapowiedzieć wzrost poziomu życia. – Naszym celem jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu. Musimy postawić na wzrost płac i dochodów społeczeństwa – mówił lider PiS Jarosław Kaczyński. Przedstawił też partię jako ostoję konserwatyzmu i polskości. – Rodzinę widzimy tak, jak tutaj – jedna kobieta, jeden mężczyzna w stałym związku oraz ich dzieci – podkreślał. Wystąpienie lidera PiS nie pozostawia też wątpliwości, że kurs na zmiany w wymiarze sprawiedliwości zostanie utrzymany.

Podczas sobotniej konwencji prezes PiS, premier Mateusz Morawiecki i była premier Beata Szydło złożyli wiele obietnic, które mają dać PiS drugą kadencję.

Pracownicy – do nich adresowana jest podwyżka płacy minimalnej. W sensie politycznym to ma być pomysł na miarę 500 plus w tamtej kampanii. W przyszłym roku płaca ma wzrosnąć z obecnego poziomu 2250 zł do 2600 zł, ale już pod koniec roku ma urosnąć do 3000 zł. Z kolei pod koniec 2023 r. ma wynieść 4000 zł. Oznacza to podwyżkę do końca 2023 r. o 77 proc. W poszczególnych latach tempo będzie niższe, najwyższe w okolicach 15 proc. będzie w latach 2020–2021, pod koniec cyklu zbliży się do 10 proc. Oczywiście choć pomysł dotyczy osób o najniższych wynagrodzeniach, będzie miał wpływ na pozostałe płace. Na co liczy PiS oprócz wdzięczności przy urnach? Po pierwsze, że napędzi to wzrost płac i konsumpcję, co przełoży się na gospodarkę i osłabi spowolnienie. Kolejna rachuba, że wyższe płace przyspieszą transformację gospodarki w kierunku wysokich technologii, robotyki i automatyzacji. W tle jest szybsze doganianie Europy i poziomu życia jej mieszkańców.

Ekonomiści podkreślają ryzyko. Forsowny wzrost płac może się odbić na gospodarce. – Ekonomiści nie kwestionują, że jeśli płace rosną, to powinna rosnąć także płaca minimalna. Ale szkodliwe jest nadmierne tempo wzrostu płac, bo jeśli płaca rośnie szybciej niż wydajność, to rujnuje efektywność – mówi Janusz Jankowiak. Jak dodaje, z kolei efekt netto może być korzystny dla budżetu, bo wyższe będą składki i podatki.

– Utrzymanie takiej ścieżki wzrostu płacy minimalnej oznaczałoby, że w 2024 r. stanowiłaby ona poziom ponad 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To dużo. To trochę kiełbasa wyborcza, a nie przemyślenie, jakie funkcje ma spełniać pensja minimalna. Za taką podwyżką może iść ucieczka do szarej strefy – mówi Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych. Na argumenty o ewentualnym ryzyku słyszymy z PiS, że firmy mają na kontach około 280 mld zł i tempo podwyżek nie będzie dla nich zbyt forsowne. Wreszcie, że wymusi to legalizację płac, bo w wielu firmach pracownicy zatrudniani są za minimalną płacę, a resztę płaci się pod stołem.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • utylizowac(2019-09-09 08:55) Zgłoś naruszenie 33

    to postkomunista z rodziny komunistycznej do 3 pokolen wstecz mowi ze walczy z postkomuna sci---rwo jedne i nic wiecej

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie