statystyki

Koniec czasu dla komitetów. PiS zmierzy się z... PiS

autor: Tomasz Żółciak26.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 26.08.2019, 07:36
Jeszcze dziś do godz. 16.15 można zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Jak dotąd chętnych po władzę nie było zbyt wielu.

Jeszcze dziś do godz. 16.15 można zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Jak dotąd chętnych po władzę nie było zbyt wielu.źródło: ShutterStock

Jeszcze dziś do godz. 16.15 można zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Jak dotąd chętnych po władzę nie było zbyt wielu.

Według ostatnich danych Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) do piątku zgłoszono w sumie 64 takie zawiadomienia – 28 z nich to komitety partyjne, kolejnych 35 zgłosili wyborcy, a tylko jeden formalnie zgłoszono jako koalicję (KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni).

Ze wszystkich zgłoszonych komitetów PKW do piątku zdążyła zarejestrować 47. Kolejne trzy, których kandydaci startują do Senatu, wezwano do usunięcia wad formalnych (KWW Marka Borowskiego, KWW Rozwój Podkarpacia i KWW Prawda i Sprawiedliwość). Zgodnie z przewidywaniami komitet lewicowy wystartuje pod skróconą nazwą KW Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Uwagę zwracają próby zarejestrowania komitetu Bezpartyjnych Samorządowców. – To środowisko jest liczne i wygląda trochę tak, jakby jedni próbowali przejąć brand, zanim zrobią to inni – twierdzi osoba znająca kulisy organizacji wyborów.

I tak np. KWW Bezpartyjni Samorządowcy, chcący wystawić kandydatów do Sejmu i Senatu, spotkał się z odmową PKW. Powód? Zgodnie z kodeksem wyborczym nazwa komitetu wyborców nie może przypominać nazw partii i innych organizacji. PKW stwierdziła, że KWW Bezpartyjni Samorządowcy nie spełnia tego warunku, bo jest za bardzo zbliżony do nazwy „Stowarzyszenie Bezpartyjni Samorządowcy”, wpisanego do KRS. Pojawiła się także próba zarejestrowania KWW „Bezpartyjni Samorządowcy!” (z wykrzyknikiem). Został on jednak rozwiązany. Ostatecznie rejestracji w PKW doczekał się KWW Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy, który wystawi kandydatów do obu izb parlamentu.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie