statystyki

Angielskie wyjście z hukiem jest już nie do powstrzymania

autor: Jakub Kapiszewski13.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 13.08.2019, 08:57
Wydaje się, że tylko nowy rząd mógłby – oczywiście gdyby otrzymał zgodę partnerów z Unii – powstrzymać twardy brexit.

Wydaje się, że tylko nowy rząd mógłby – oczywiście gdyby otrzymał zgodę partnerów z Unii – powstrzymać twardy brexit.źródło: ShutterStock

Brytyjski think-tank przestrzega, że niewiele już można zrobić, aby powstrzymać brexit bez żadnego porozumienia 31 października.

Raport Institute of Government powstał na fali spekulacji w brytyjskich mediach, jakoby otoczenie premiera Borisa Johnsona było przekonane, że twardy brexit pod koniec października jest więcej niż pewien. Co więcej, publikacja potwierdza, że szef rządu nie musi pytać posłów o zgodę, jeśli zechce wyprowadzić Wielką Brytanię z UE na twardo, bez porozumienia.

To znaczy, że parlamentarna opozycja wobec takiego scenariusza nie ma już zbyt wielu możliwości, aby go powstrzymać. Jedną z nich jest uchwalenie prawa, które nakazywałoby rządowi zwrócić się do europejskich partnerów z prośbą o przedłużenie członkostwa w Unii Europejskiej (tak jak miało to już miejsce dwa razy). Coś podobnego zaszło w kwietniu, kiedy przyjęto tzw. ustawę Cooper (od nazwiska posłanki Yvette Cooper). Specyfika tamtej sytuacji była jednak taka, że premier May zwróciła się do unijnej 27 o odłożenie brexitu tuż przed przyjęciem ustawy przez posłów.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie