statystyki

Mittal wygasza piec, hutnicy szykują protest

autor: Karolina Baca-Pogorzelska16.07.2019, 08:23; Aktualizacja: 16.07.2019, 08:23
Nie ma porozumienia ze związkowcami polskiego oddziału największego producenta stali.

Nie ma porozumienia ze związkowcami polskiego oddziału największego producenta stali.źródło: ShutterStock

Nie ma porozumienia ze związkowcami polskiego oddziału największego producenta stali.

Z powodu wysokich cen prądu i praw do emisji dwutlenku węgla oraz światowego spowolnienia na rynku stali ArcelorMittal Poland podjął w maju decyzję o wygaszeniu wielkiego pieca i stalowni w krakowskiej hucie. Koncern zapewnia, że to działania tymczasowe, ale związkowcy obawiają się, że to faktycznie zamknięcie części firmy. O swoje stanowiska boi się ponad tysiąc osób. Protest, planowany na 24 lipca, może być odwołany, jeśli Mittal wycofa się ze swoich decyzji – zdecydowali hutnicy. – Jeśli ten protest nie pomoże, będziemy podejmować kolejne działania – mówi DGP Władysław Kielian z Solidarności krakowskiego oddziału firmy. – Rozumiemy sytuację gospodarczą, ale ograniczenie produkcji o 1,5 mln ton w skali roku można rozłożyć na trzy wielkie piece bez wyłączania krakowskiego. W oddziale pracuje 800 osób, ale wraz z zakładem energetycznym czy utrzymaniem ruchu problem dotyczy 1200 ludzi. Tylko część z nich pójdzie na postojowe czy do innych oddziałów. Wielu już szuka pracy – tłumaczy.

Wcześniej Mittal zdecydował, że wielki piec w Dąbrowie Górniczej nie przejdzie generalnego remontu, a tylko doraźny – właśnie ze względu na niepewną sytuację gospodarczą. – Informując o naszych planach na początku maja, zaznaczaliśmy, że przemysł stalowy boryka się z trudnościami o charakterze globalnym, regionalnym i lokalnym. Mamy do czynienia ze spowolnieniem światowym, które odbija się na sektorze stalowym w Europie – mówi Marzena Rogozik z działu komunikacji ArcelorMittal Poland.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie