statystyki

Zaremba: Batalia o Holendra była darem dla Morawieckiego [OPINIA]

autor: Piotr Zaremba08.07.2019, 07:53; Aktualizacja: 08.07.2019, 07:54
Piotr Zaremba, fot. Darek Golik

Piotr Zaremba, fot. Darek Golikźródło: Dziennik Gazeta Prawna/Inne
autor zdjęcia: Darek Golik

Naprawdę to, co zrobił w Brukseli, to jest tak – ja lubię lekkoatletykę – jakby skoczył dziewięć metrów w dal z plecakiem kamieni na plecach. Zrobił coś, co wydawało się niemożliwe, a okazało się możliwe” – usłyszał premier Mateusz Morawiecki od Jarosława Kaczyńskiego na konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy w Katowicach. Jednym brukselskim szczytem Morawiecki chyba wywalczył sobie premierostwo na następną kadencję.

Dla Kaczyńskiego wojna o to, aby szefem Komisji Europejskiej nie był holenderski socjalista Frans Timmermans, była wojną o wszystko. Można to uznać za myślenie magiczne, bo jakakolwiek Komisja zdominowana przez chadecję, socjalistów i liberałów nie pokocha polskiej prawicy. A Niemka jako kandydatka marzeń wymaga od pisowskiej propagandy piruetów.

Ale i dla prezesa, i dla jego wyborców polityk z Holandii stał się personifikacją tego, co najbardziej wrogie. Kaczyński szukał symbolicznego pokazania, że nie można bezkarnie atakować polskiego rządu. Z drugiej strony zwierzał się najbliższym z obaw, że przy Timmermansie na czele unijnej biurokracji część jego obozu będzie szukała nieustannej satysfakcji z potyczek z Unią. Teraz łatwiej o jakieś odprężenie.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie