statystyki

Rząd Turcji robi skok na kasę tamtejszego banku centralnego

autor: Rafał Hirsch03.07.2019, 07:38; Aktualizacja: 03.07.2019, 07:38
Prezydent Recep Tayyip Erdoğan

fot. Simon Dawson/Bloomberg

Prezydent Recep Tayyip Erdoğan fot. Simon Dawson/Bloombergźródło: DGP

Rząd w Ankarze chce przetransferować równowartość ok. 8 mld dol. z rezerw gromadzonych przez bank centralny wprost na rachunki rządowe, aby zalepić w ten sposób część dziury budżetowej. Projekt umożliwiającej to ustawy jest już w parlamencie. Planowane są też podwyżki podatków.

Skok na kasę był planowany już wcześniej, jednak dwa miesiące temu w ostatniej chwili z niego zrezygnowano. Rząd wtedy wystraszył się reakcji rynku finansowego, na którym turecka lira zaczęła szybko tracić na wartości. Po wycofaniu się z pomysłu sytuacja na rynku walutowym się ustabilizowała. Tym razem lira akurat zyskuje na wartości, bo inwestorzy dyskontują zmniejszenie napięcia między ze Stanami Zjednoczonymi po ostatnich, łagodniejszych niż wcześniejsze, wypowiedziach Donalda Trumpa na temat Turcji.

Turcja znajduje się w trudnej sytuacji gospodarczej, a jedną z konsekwencji jest powiększająca się dziura w budżecie państwa. Sięgnięcie przez rząd po pieniądze z banku centralnego jest możliwe, ponieważ turecki bank centralny nie cieszy się zbyt dużą niezależnością. Jej utrata była zresztą przyczyną kryzysu, który trwa tam od ponad roku. Nasilające się ataki prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana na władze banku wiosną ubiegłego roku spowodowały utratę zaufania ze strony inwestorów zagranicznych i ucieczkę kapitału (przynajmniej tego bardziej spekulacyjnego) z kraju.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie