statystyki

Handel kontra strach przed stekiem: Zastrzeżenia do umowy UE-Mercosur

autor: Magdalena Cedro24.06.2019, 07:46; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:34
Niebawem ma zapaść decyzja w sprawie kontyngentów na południowo-amerykańską wołowinę. Polska chce jej odroczenia.

Niebawem ma zapaść decyzja w sprawie kontyngentów na południowo-amerykańską wołowinę. Polska chce jej odroczenia.źródło: ShutterStock

Niebawem ma zapaść decyzja w sprawie kontyngentów na południowo-amerykańską wołowinę. Polska chce jej odroczenia.

Chodzi o umowę handlową z blokiem krajów Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj. Negocjacje mają zostać sfinalizowane w ciągu miesiąca. Tak dużego porozumienia handlowego w UE jeszcze nie było. Jego wartość czterokrotnie przewyższyłaby zeszłoroczny deal z Japonią. Blok Mercosur zamieszkuje 260 mln ludzi, a jego roczne PKB wynosi 2,2 biliona euro.

Liberalizacja handlowa z Mercosurem budzi jednak niepokój, zwłaszcza wśród europejskich rolników. Dlatego cztery kraje: Polska, Belgia, Francja i Irlandia, które obawiają się otwarcia unijnego rynku na południowoamerykańskie produkty rolne, chcą, by UE odłożyła zawarcie porozumienia. List w tej sprawie podpisany przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefów rządu irlandzkiego i belgijskiego oraz prezydenta Francji trafił w zeszłym tygodniu do Komisji Europejskiej.

Najbardziej drażliwą kwestią jest otwarcie rynku UE na wołowinę. Dlatego wielkość kontyngentów miała zostać ustalona dopiero na finale rozmów. To będzie decyzja polityczna, której Komisja Europejska nie może podjąć bez zielonego światła od krajów członkowskich będących największymi producentami mięsa w UE. Podpisanie umowy, która ich nie satysfakcjonuje, grozi tym, że nie zostanie ona ratyfikowana. Gdyby KE przychyliła się do wniosku czterech krajów, oznaczałoby to kolejne odroczenie w trwających już prawie 20 lat rozmowach z Mercosurem.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie