Andrysiak: Nas rajcuje tęczowa aureola Matki Boskiej Częstochowskiej, a nie sprawy „ważne” i „merytoryczne”

autor: Andrzej Andrysiak18.05.2019, 08:30; Aktualizacja: 18.05.2019, 09:33
Ne chodzi o niezrozumienie czasów, postęp technologiczny i wyzwania cyfrowego świata. Chodzi o postępujące w galopującym tempie zdziecinnienie.

Ne chodzi o niezrozumienie czasów, postęp technologiczny i wyzwania cyfrowego świata. Chodzi o postępujące w galopującym tempie zdziecinnienie.źródło: ShutterStock

Jeśli wydaje się państwu, że komentując w mediach społecznościowych tęczową aureolę Matki Boskiej Częstochowskiej czy film braci Sekielskich, uczestniczycie w debacie publicznej, to macie rację – wydaje wam się. Twitterowe bon moty mają tyle wspólnego z debatą, co mądrości wujaszka u cioci na imieninach.

N a początku maja DGP opublikował tekst Marka Chądzyńskiego o nierównościach dochodowych w Polsce, oparty na danych Ministerstwa Finansów, które przeanalizowało to zjawisko w różnych regionach kraju. Z danych wynika, że 10 proc. najlepiej zarabiających Polaków uzyskuje 41 proc. całego dochodu brutto wszystkich rozliczających podatki. A 1 proc. najbogatszych kontroluje około 14 proc. dochodu. Z artykułu wynika, że współczynnik Giniego, obrazujący nierówności dochodowe (im mniejszy, tym mniejsza nierówność), wynosi w Polsce 0,51 (lub, stosując inny zapis, 51 proc.).

To dane za 2016 r. Wcześniej podobne publikował Główny Urząd Statystyczny. Według tamtych współczynnik Giniego dla Polski wyniósł za 2016 rok 30,4 proc.

Dlaczego informacja podana przez DGP jest tak istotna? Bo pod względem nierówności Polska przesuwa się z ligi państw o bardziej zrównoważonych dochodach (w Niemczech wskaźnik za 2017 r. wyniósł 29,1, we Francji 29,3, w Wielkiej Brytanii 31,5) do poziomu krajów afrykańskich.

Podobne intrygujące dane o Polsce przedstawił w kwietniu zespół badaczy z Laboratorium Nierówności na Świecie (World Inequality Lab), ośrodka naukowego utworzonego przez Thomasa Piketty’ego. Tego samego, który publikując w 2013 r. „Kapitał w XXI wieku” zmienił pokryzysową narrację w światowej ekonomii. Dominujący w dyskursie neoliberalizm został wzięty pod lupę i poddany krytyce, a teoria o skapywaniu bogactwa (jeśli bogatsi się bogacą, to zyskują też na tym ci biedniejsi) wylądowała na półce myśli tyleż zgrabnych językowo, ile treściowo pustych.

I co, słyszeli państwo o tych danych? Pamiętają dziennikarzy analizujących zjawisko, polityków przyciśniętych przez nich do muru w poszukiwaniu rozwiązań, rozgorączkowane głosy w telewizyjnych i radiowych studiach? Może coś tam, gdzieś tam. A tak w ogóle to państwa interesuje? Ważne jest, wiadomo, ale czy interesuje? Przecież w praktyce od tego będzie zależała jakość państwa życia i grubość Waszych portfeli. Podobnie jak od jakości powietrza, smogu, konstrukcji systemu energetycznego (węgiel czy nie węgiel), demografii (aż strach myśleć o wysokości emerytur)...

Wiem, przynudzam. Nas rajcuje tęczowa aureola Matki Boskiej Częstochowskiej, a nie sprawy „ważne” i „merytoryczne”. Podobnie jak za przywódcę, który rozumie wyzwania współczesnej komunikacji, uznajemy Donalda Trumpa ogłaszającego decyzje polityczne na Twitterze, a nie tradycyjnych w tym względzie liderów Chin, Rosji, Francji czy Niemiec.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (18)

  • Ile...(2019-05-18 09:39) Zgłoś naruszenie 140

    Ile wynosi w zl dochod brutto wszystkich rozliczajacych podatki? Kto wie niech mi odpowie. Ile wynosi przecietny dochod netto na osobe w Polsce? Jak ksztaltuje sie rozklad dochodow i wynagrodzen wg decyli? Kto wie niech pisze. Jak wyglada rozklad dochodu rozporzadzalnego wg decyli w naszym kraju? No bo przeciez nie tak jak glosi GUS. Co to jest dochod ekwiwalentny, jak sie ksztaltuje i do czego sluzy? ----- Nie podaje sie do publicznej wiadomosci za posrednictwem mediow ani za pomoca Internetu zadnych przyzwoitych danych na temat problemow w Polsce. To skad ludzie maja je znac i wiedziec. Nie wiem z czego to wynika: z braku odpowiednich e-systemow, ze slabosci dziennikarzy, z niecheci rzadu do ujawniania informacji?

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2019-05-18 11:00) Zgłoś naruszenie 130

    Angażowanie emocji i uwagi obywateli w igrzyska/wojenki partyjne, różne reality show, seriale i różnego rodzaju turnieje, czy promowanie osobowości tzw. celebrytów i gwiazdeczek przez pseudo dziennikarzy fałszuje rzeczywistość i odwraca uwagę od spraw/problemów istotnych. Nie powoduje refleksji, nie motywuje do zdobywania wiedzy i kompetencji. Aż podejrzewam, że jest to zaprogramowane. Durnym ( przepraszam! ) społeczeństwem łatwiej manipulowaffć.

    Odpowiedz
  • Funkcja...(2019-05-18 09:42) Zgłoś naruszenie 120

    Funkcja mediow powinna byc m.in. funkcja ksztalcaca spoleczenstwo. A chyba w duzej mierze nie jest.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • XXYYZZ(2019-05-18 10:56) Zgłoś naruszenie 90

    Angażowanie emocji i uwagi obywateli w igrzyska/wojenki partyjne, różne reality show, seriale i różnego rodzaju turnieje, czy promowanie osobowości tzw. celebrytów i gwiazdeczek przez pseudo dziennikarzy fałszuje rzeczywistość i odwraca uwagę od spraw/problemów istotnych. Nie powoduje refleksji, nie motywuje do zdobywania wiedzy i kompetencji. Aż podejrzewam, że jest to zaprogramowane. Durnym ( przepraszam! ) społeczeństwem łatwiej manipulować.

    Odpowiedz
  • Ludzi...(2019-05-18 10:18) Zgłoś naruszenie 90

    Ludzi interesuje bardzo np. problematyka dochodow i wynagrodzen. I trzeba o tym pisac. Ale nie w ten sposob, czy konkretny X jezdzi jeszcze malym fiatem czy ferrari, czy ma rezydencje na wzgorzu czy w dolinie lub czy mieszka w gierkowski bloku, czy konkretny X zarabia pol miliona, czy 1252 zl. Ludziom trzeba podawac ucywilizowana wiedze np. na temat dochodow w postaci roznych rozkladow, roznych srednich itp.

    Odpowiedz
  • Co ja...(2019-05-18 09:53) Zgłoś naruszenie 81

    Co ja mam myslec, jak dziennikarz pisze, ze emeryt ze srednim krajowym swiadczeniem emerytalnym jest bogaty bo przeciez jego emerytura 2 tys. zl znajduje sie blisko sredniego dochodu 2,5 tys. zl / od siebie dodam na 1 mieszkanca kraju, czyli od dzidziusia do dziadusia/ ?

    Odpowiedz
  • Co...(2019-05-18 09:47) Zgłoś naruszenie 81

    Co ja mam powiedziec jak dziennikarz pisze, ze emeryci to najbogatsza grupa spolczena w Polsce, przy czym odnosi to tylko do wysokosci emerytur.

    Odpowiedz
  • green(2019-05-18 10:41) Zgłoś naruszenie 68

    Pamietam ze za komuny tez byla walka z kosciolem katolickim /religia to opium dla ludu - Lenin/ Ale nie brali w niej udzialu aktywisci spoleczni tylko bezpieka i donosiciele. Teraz Wiosna oraz POKO to postepuja jak terrorysci. Zamykac na "dolek" na 48 godz a potem grzywny.. Na sedziow nie ma co liczyc bo to komuna z ojca i mamy na syna i corke.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • czytelnik(2019-05-18 09:09) Zgłoś naruszenie 510

    dziwne pytanie DGP, to przecież media się bardzo starają aby tak było, przykład atak na kościól, DGP też się bardzo o to stara

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Z boku patrzacy(2019-05-18 17:03) Zgłoś naruszenie 50

    W chaosie nie może Polak być bogaty . Właśnie to rządzącym jest aby w kraju było zamieszanie - bo ci co dorwali się do władzy chcą jak najszybciej nabić bezkarnie kieszenie. Wzorem do naśladownictwa powinna być Szwajcaria - tam poniżej stanowiska ministra ,każdy urzędnik korzysta wyłącznie ze swego samochodu . W kraju takim jak Polska nawet referent gminny życzy sobie służbowego przejazdu na koszt podatnika o czym przekonałem się przy zgłoszonej wycince drzewa na posesji. Pani która ,przyjechała z kierowcą , zapytałem dlaczego nie przyszła pieszo z urzędu dzielącego odległość około 2 kilometrów - odpowiedziała " ja jeszcze mam inne sprawy do załatwienia ". Tak się roztrwania pieniądze polskiego podatnika . Zasada jest jedna " jak przeciętny obywatel bogaty - to i kraj bogaty ".

    Odpowiedz
  • czytelnik(2019-05-19 09:09) Zgłoś naruszenie 210

    może Andrysiaka rajcuje znieważenie obrazu Matki Boskiej, mnie to po prostu boli

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wiara katolicka(2019-05-22 15:00) Zgłoś naruszenie 10

    Wazna sprawa dla Polakow jest wiara katolicka. Ale Kosciol Katolicki nie moze byc panstwem w panstwie. On powinien byc skladowa Panstwa Polskiego, a nie jakims wyalienowanym tworem.

    Odpowiedz
  • oi(2019-05-19 13:13) Zgłoś naruszenie 04

    Towarzystwo od teczowej aureoli wyglada jak by robilo dla rzadu zaslone dymna dla wszystkich zmian ktore teraz wchodza Te podzialy na lewice i prawice sa sztuczne. Wszystko darzy do skonfliktowania spoleczenstwa i wyciagniecia pieniedzy na te swoje partie

    Odpowiedz