Duda spotka się z Trumpem: Tematem rozmów m.in. kwestia odszkodowań za mienie pożydowskie

autor: Radosław Korzycki13.05.2019, 07:20; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:21
Andrzej Duda będzie rozmawiał z Donaldem Trumpem o amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. Wyzwaniem może być kwestia odszkodowań za mienie pożydowskie.

Andrzej Duda będzie rozmawiał z Donaldem Trumpem o amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. Wyzwaniem może być kwestia odszkodowań za mienie pożydowskie.źródło: ShutterStock

Andrzej Duda będzie rozmawiał z Donaldem Trumpem o amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. Wyzwaniem może być kwestia odszkodowań za mienie pożydowskie.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał z żoną oficjalne zaproszenie do Białego Domu. Poinformował o tym szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który pod koniec maja jedzie do Waszyngtonu, aby omówić polityczny komponent wizyty Dudy. Wiemy, że rozmowy mają dotyczyć współpracy w ramach Trójmorza oraz zwiększenia amerykańskiej obecności nad Wisłą.

Pod koniec kwietnia okazało się, że Pentagon zamierza pośredniczyć w sprzedaży Polsce wielozadaniowych myśliwców piątej generacji F-35. Uczestnictwo resortu obrony w transakcji i reprezentowanie firmy Lockheed Martin w negocjacjach z rządem w Warszawie to standardowa procedura. Obok Polski na liście ewentualnych kupców są też Grecja i Rumunia.

Możliwa sprzedaż to część kampanii wspierania wschodniej flanki NATO, szczególnie wobec narastającego kryzysu wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego. USA z niepokojem przyglądają się planom Turcji, która coraz poważniej rozważa nabycie od Rosji elementów systemu tarczy antyrakietowej. Ale transakcja byłaby też częścią szerszej polityki Donalda Trumpa, która sprowadza się do tego, by wszystkie sektory rządu i administracji publicznej angażować w promowanie na świecie rodzimej produkcji. Dlatego temat sprzedaży Polsce F-35 na pewno stanie na agendzie podczas spotkania Trumpa i Dudy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie