statystyki

Rozmowy handlowe między Waszyngtonem a Pekinem. Chińczycy na razie ignorują groźby Trumpa

autor: Jakub Kapiszewski08.05.2019, 07:55; Aktualizacja: 08.05.2019, 07:55
Możliwy jest też inny scenariusz, w którym strony osiągają porozumienie (wizyta Liu miała być jednym z finalnych etapów rozmów), a przywódcy Chin i USA podpisują porozumienie, chociażby podczas szczytu G20 w Osace, który odbędzie się pod koniec czerwca.

Możliwy jest też inny scenariusz, w którym strony osiągają porozumienie (wizyta Liu miała być jednym z finalnych etapów rozmów), a przywódcy Chin i USA podpisują porozumienie, chociażby podczas szczytu G20 w Osace, który odbędzie się pod koniec czerwca.źródło: ShutterStock

Zapowiedź nałożenia nowych ceł na chińskie towary na razie nie wywróciła rozmów handlowych między Waszyngtonem a Pekinem. Do kolejnej rundy ma dojść w czwartek.

Jutro do Ameryki przyleci odpowiedzialny za negocjacje wicepremier Liu He wraz z gronem współpracowników. Wczoraj wizytę potwierdziło chińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Pojawiły się bowiem spekulacje, że przyjazd zostanie odwołany w odpowiedzi na poniedziałkowe groźby Donalda Trumpa. Prezydent zapowiedział na Twitterze, że jeśli Chińczycy nie zmiękczą swojego stanowiska, to jest gotów w piątek wprowadzić nowe cła na towary z Państwa Środka wwożone do USA.

Negocjacje handlowe między dwoma supermocarstwami trwają od końca 2018 r. i dotyczą takich zagadnień, jak warunki prowadzenia biznesu w Chinach przez zagraniczne firmy, a także znoszenia ograniczeń pozacelnych przez Pekin oraz zwiększenia amerykańskiego eksportu do Chin. Początkowo rozmowy miały się zakończyć na początku marca. Przedstawiciele administracji USA poinformowali jednak, że strony potrzebują więcej czasu. Od tej pory wokół negocjacji panowała cisza, którą przerwał dopiero Trump serią tweetów.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie