statystyki

Historia następnych kampanii wyborczych

autor: Michał Potocki25.04.2019, 07:47; Aktualizacja: 25.04.2019, 08:14
Michał Potocki

Michał Potockiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Udany finał najbardziej nowatorskiej kampanii wyborczej w dziejach świata był z uwagą śledzony przez specjalistów od marketingu politycznego. Pieniądze, które są obecne w ukraińskiej polityce, są nieporównywalne z żadnym innym państwem europejskim. Dzięki nim był możliwy długi, trzyipółletni marsz Wołodymyra Zełenskiego po prezydenturę. Jego elementy będziemy obserwować w kolejnych kampaniach – najpewniej także w Polsce.

Budowanie Zełenskiego zaczęło się jeszcze w 2015 r., gdy oligarcha Ihor Kołomojski, jego wspólnik w interesach, popadł w ostry konflikt z prezydentem Petrem Poroszenką. Według moich kijowskich rozmówców składało się ono z dwóch elementów – oczywistego i mniej oczywistego. Tym oczywistym był serial „Sługa narodu”, którego pierwszy sezon miał premierę w listopadzie 2015 r .

Mało kto zwrócił na to wówczas uwagę, ale już wtedy był on promowany hasłem „Historia następnego prezydenta”. Film mówił o nauczycielu Wasylu Hołoborodce, który wygrywa wybory prezydenckie i zaczyna rozbijać korupcyjne układy na szczytach władzy w Kijowie. Głosowanie wygrywa w sumie przez przypadek – ktoś umieszcza na YouTubie filmik, na którym wyprowadzony z równowagi Hołoborodko obrzuca rządzących stekiem wyzwisk.

Serial gra na odwiecznym marzeniu o sprawiedliwym władcy z ludu, który prostymi krokami przywraca właściwe proporcje między elitami i narodem. Obniża podatki, karze łapówkarzy, spłaca dług publiczny, podnosi pensje, ogranicza przywileje władzy. Robi wszystko to, czego Ukraińcy oczekiwali od polityków podczas rewolucji 2004 i 2014 r. W pewnym momencie serial zaczął się przeplatać z kampanią wyborczą tak mocno, że nikt już nie wiedział, gdzie kończy się prezydent Hołoborodko, a zaczyna kandydat Zełenski.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie