statystyki

Rosyjskie służby trzymają się mocno

autor: Dr Jolanta Darczewska16.04.2019, 08:39; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:43
Władze nie mają sobie nic do zarzucenia: uczestniczą w kreowaniu oczekiwań społeczeństwa wobec służb

Władze nie mają sobie nic do zarzucenia: uczestniczą w kreowaniu oczekiwań społeczeństwa wobec służbźródło: ShutterStock

Mówi się, że o skuteczności służb specjalnych świadczy cisza medialna. W Rosji jest inaczej. Temat służb jest eksploatowany ponad miarę. To efekt prowadzonej przez nie walki informacyjnej. Sztucznie wykreowany obraz służb kłóci się z ich niepubliczną praktyką, ujawnianą w rezultacie dekonspiracji działań, śledztw dziennikarskich czy dyskredytujących je przecieków. Modelowym przykładem był rezonans sprawy Skripalów.

Wysoka ranga służb miała różne uzasadnienia. W latach 90. były przedstawiane jako elita obyta w świecie, znająca języki i tajniki gospodarki rynkowej. Potem poszerzono tę listę o bycie matecznikiem wartości tradycyjnych i patriotycznych, przypisując im role modernizatorów i strażników wartości zarazem. Od początku rządów Władimira Putina ideę silnych służb symbolizowała metafora haka, na którym zawisła staczająca się w przepaść Rosja.

Sytuacja nie uległa zmianie po aneksji Krymu, kiedy wizja świata jako areny rywalizacji ze spiskującymi przeciw Rosji służbami Zachodu stała się uzasadnieniem konfrontacyjnej strategii Kremla. W ramach tej wizji służby są na froncie wojny informacyjnej. Współkreowane przez nie wiadomości (zdominowane przez propagandę, dezinformację, parainformowanie ) służą zagłuszaniu doniesień przeciwnika. W nielicznych już mediach opozycyjnych służby są przedstawiane jako część „korporacji zabójców”. Podkreśla się, że pozycja FSB, GU (dawny GRU) i innych służb nie przekłada się na bezpieczeństwo państwa. Niezależne media tropią przestępstwa z udziałem służb. Stałym wątkiem jest bezprawne uwłaszczanie się funkcjonariuszy. Paliwem dla oskarżeń stały się też prowadzone przez Rosję wojny na Ukrainie i w Syrii, czego egzemplifikacją jest kwestia najemników z tzw. grupy Wagnera, a w minionym roku próba otrucia pułkownika wywiadu wojskowego Siergieja Skripala.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie