statystyki

Rosyjskie służby trzymają się mocno

autor: Dr Jolanta Darczewska16.04.2019, 08:39; Aktualizacja: 16.04.2019, 08:43
Władze nie mają sobie nic do zarzucenia: uczestniczą w kreowaniu oczekiwań społeczeństwa wobec służb

Władze nie mają sobie nic do zarzucenia: uczestniczą w kreowaniu oczekiwań społeczeństwa wobec służbźródło: ShutterStock

Mówi się, że o skuteczności służb specjalnych świadczy cisza medialna. W Rosji jest inaczej. Temat służb jest eksploatowany ponad miarę. To efekt prowadzonej przez nie walki informacyjnej. Sztucznie wykreowany obraz służb kłóci się z ich niepubliczną praktyką, ujawnianą w rezultacie dekonspiracji działań, śledztw dziennikarskich czy dyskredytujących je przecieków. Modelowym przykładem był rezonans sprawy Skripalów.

Wysoka ranga służb miała różne uzasadnienia. W latach 90. były przedstawiane jako elita obyta w świecie, znająca języki i tajniki gospodarki rynkowej. Potem poszerzono tę listę o bycie matecznikiem wartości tradycyjnych i patriotycznych, przypisując im role modernizatorów i strażników wartości zarazem. Od początku rządów Władimira Putina ideę silnych służb symbolizowała metafora haka, na którym zawisła staczająca się w przepaść Rosja.

Sytuacja nie uległa zmianie po aneksji Krymu, kiedy wizja świata jako areny rywalizacji ze spiskującymi przeciw Rosji służbami Zachodu stała się uzasadnieniem konfrontacyjnej strategii Kremla. W ramach tej wizji służby są na froncie wojny informacyjnej. Współkreowane przez nie wiadomości (zdominowane przez propagandę, dezinformację, parainformowanie ) służą zagłuszaniu doniesień przeciwnika. W nielicznych już mediach opozycyjnych służby są przedstawiane jako część „korporacji zabójców”. Podkreśla się, że pozycja FSB, GU (dawny GRU) i innych służb nie przekłada się na bezpieczeństwo państwa. Niezależne media tropią przestępstwa z udziałem służb. Stałym wątkiem jest bezprawne uwłaszczanie się funkcjonariuszy. Paliwem dla oskarżeń stały się też prowadzone przez Rosję wojny na Ukrainie i w Syrii, czego egzemplifikacją jest kwestia najemników z tzw. grupy Wagnera, a w minionym roku próba otrucia pułkownika wywiadu wojskowego Siergieja Skripala.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie